fbpx

Vetőmaghiány: engedélyezték az alacsony csírázóképességet

Írta: Gönczi Krisztina - 2024 február 08.

Az EU Bizottság Németország kérése engedélyezte a szabványtól eltérő tavaszi vetőmagok belföldi forgalomba hozatalát. Mivel a vetőmaghelyzet egész Európát érinti, felhívjuk a figyelmet arra, hogy hazánkban is lehetnek ellátási problémák. Az alábbiakra kell ügyelni.

vetésminőség ellenőrzése
Kalászosokból és pillangósokból várhatók ellátási nehézségek (fotó: Horizont Média)

Korábbi cikkünkben már figyelmeztettünk rá, hogy az EU nagy részét érintő időjárási szélsőségek – akár a kora őszi aszály, akár a téli özönvizek – vetőmaghiányhoz vezethetnek tavasszal. Magyar viszonylatban a MezőHír becslése szerint 2023-hoz képest 15-15%-kal kevesebb most az őszi búza és a repce területe az országban, mint tavaly ilyenkor volt. Ezért az első tanácsunk az volt, hogy a lehető leggyorsabban döntsön a kieső területek sorsáról, és rendeljen vetőmagot. Azóta az is kiderült, hogy nemcsak a kívánt fajtából lehet hiány, de megfelelő csírázóképességű magból is.

Rendkívüli helyzet

Németországban már az őszi vetések idején olyan talajviszonyok uralkodtak, hogy 300 ezer tervezett hektárt végül nem vetettek el, ezt követően pedig az áradások és belvizek tizedelték meg az őszi vetéseket. Így a szokásosnál nagyobb igény mutatkozik a tavaszi vetőmagokra, ami a helyi klíma alatt alapvetően kalászosokat és pillangósokat jelent, de újabban a kukorica területe is növekszik az országban. A jövedelmezőség miatt elsősorban a sörárpára és a zabra mutatkozik erős kereslet.

A német kormány a rendkívüli helyzetre hivatkozva engedélyt kapott a Bizottságtól arra, hogy forgalomba hozzon

  • 20 különböző tavasziárpa-fajtát (Accordine, Amidala, Applaus, Avalon, Barke, Gretchen, Kimberly, Leandra, Lexy, LG Belcanto, LG Caruso, LG Rumba, Ostara, Prospect, RGT Planet, Solist, Steffi, Sting, Tolstefix, Yoda) 3500 tonna mennyiségben, 75%-os csírázóképességgel,
  • 24-féle zabot (Apollon, Armani, Asterion, Bison, Caledon, Celeste, Delfin, Dominik, Earl, Efes, Erlbek, Fritz, Hannibal PZO, Ivory, Karl, Kaspero, Lion, Magellan, Max, Platin, Rambo, Stephan, Yukon, Zorro) 4800 tonnás mennyiségben, 75%-os csírázóképességgel,
  • 3 pelyvamentes kopaszzabot (Oliver, Patrik, Talkunar) 80 tonnás mennyiségben, 65%-os csírázóképességgel és
  • 15 lóbabfajtát (Fanfare, Trumpet, Fuego, Tiffany, Birgit, Macho, Allison, Daisy, Stella, Synergy, Caprice, Avalon, GL Jasmin, GL Lucia, Protina) 3600 tonnás mennyiségben,70%-os csírázóképességgel.
  • A tavaszi búzákat nem érinti a szabályozás.

Így járjon el

Normál esetben a búzától, árpától elvárható, hogy az elvetett magok 92%-a kicsírázzon, rozs, tritikálé, zab és durum esetén 85% az elvárás. Ehhez képest jelentős különbség a 75%-os csírázási képesség. Az ilyen vetőmagtételeken jelölni kell a szabványtól való eltérést! A megrendeléskor ettől függetlenül érdemes rákérdezni a csírázóképességre, nehogy csak a zsák címkéjén szembesüljünk a gyengébb minőséggel. A vetőmag-forgalmazók arra intenek, hogy a későn ébredő termelők már nem válogathatnak sem a fajták, sem minőségi osztályok között – és nyilván alkura sem lesz lehetőségük.

Persze az sem a világ vége, ha végül kényszermegoldást kell választani. A hektáronkénti magszükségletben eleve van egy 10%-os mozgástér, ami a vetés körülményeihez igazítható. Mivel itt ennél is nagyobb a differencia, a vetéskor legalább 7%-kal „meg kell nyomni a normát”, emellett igyekezzünk a lehető legjobb körülményeket biztosítani a csíranövényeknek. Ha éppen egy ismeretlen fajtával kell dolgozni, fogjuk fel optimistán: most legalább alkalmunk nyílik rá, hogy ezt is kipróbáljuk.