Magyarországgal pontosan egy tucatra bővül azon országok listája, amelyek cseresznyét exportálhatnak Kínába. Ennek a két ország szempontjából kicsi a jelentősége, de néhány hazai termelő talán örül a hírnek.
Eddig olyan országok szállíthattak cseresznyét a világ legnagyobb piacára, mint Chile, az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, illetve Argentína. Most a kínai vámhivatal bejelentése nyomán Magyarország is engedélyt kapott a friss gyümölcs beszállítására, amennyiben megfelel a követelményeknek. Magyarország évente 9–12 ezer tonna cseresznyét termel a KSH szerint.
A bejelentést a kínai vezetés magyarországi állami látogatása alkalmából tették meg. A cseresznye exportján túl a szarvasmarha-szaporítóanyag beszállítása is lehetővé vált Ázsia legnagyobb piacára. Amint a G7 megjegyzi: „a szóban forgó két termék exportforgalma elhanyagolható a teljes magyar kivitelben”, így a megállapodás nemcsak Kína, de Magyarország számára sem bír különösebb jelentőséggel.
Kína egyébként a világ legnagyobb cseresznyepiaca, a globális termés közel negyede itt fogy el. Az előző szezonban már 377 ezer tonna cseresznyét importáltak Chiléből. A teljes behozataluk 95 százaléka innen származott. Chile oldaláról nézve pedig a kivitel 91 százaléka ment Kínába. A függés kölcsönös, szinte kizárólagos.
Szakcikkünk a témában: Cseresznye: esővédő fólia alá mindet!