Egy magyar ember egy év alatt jellemzően 20 kilóval kevesebb zöldségfélét fogyaszt, mint egy német, viszont a gyümölcsfogyasztásunkban – velük ellentétben – emelkedő trendet látni. A németek kedvenc zöldsége, a burgonya, egyre inkább feldolgozott formában kerül az asztalokra.
Évente 85 ezer tonnával több zöldséget igényel a német piac
Jó irányba haladnak az élelmiszerfogyasztás trendjei Németországban – állapította meg a Német Táplálkozástudományi Társaság (DGE), miután felmérése szerint az egy főre eső zöldségfogyasztás évente egy kilogrammal nő az országban. Így 2022-ben már minden egyes állampolgár 111 kg zöldségfélét igényelt. Az éves növekmény a teljes lakosságot tekintve 84,5 ezer tonna/év.
Magyarországon 2010 és 2020 között szintén 10 kilogrammal emelkedett az egy főre jutó zöldségfogyasztás, de a trendek nem ilyen egyértelműek. Mint az alább is látszik: egy-egy év rendkívüli piaci viszonyai erősen módosítják a magyarok vásárlási szokásait. (Lásd még: A zöldségek nem követik, hanem diktálják az inflációt.) Két dolog azonban biztos: a magyarok egy főre eső zöldségfogyasztása jellemzően 80-84 kg körül alakul, és trendjében szelídebben emelkedik, mint a gyümölcsfogyasztás.
Ezt szeretik a leginkább
A németeknél a fogyasztásbővülésben trendszerűen vezető szerepet játszik a paradicsom (+500 g/év/fő). Ezt követi a sárgarépa és a cékla, amelyekből együttesen évente mintegy 300 grammal emelkedik az igényelt mennyiség. Friss hüvelyesekből fejenként 90 grammal fogy több a német piacon. A bogyós gyümölcsök és a magvak fogyasztásában is növekvő tendenciák figyelhetők meg, különösen az előbbi nő lendületesen, évente átlagosan 125 grammal (ezen belül az eper 30 grammot tesz ki).
A németek tradicionális köretéből, a burgonyából viszont egyre kevesebbet vásárolnak frissen és egyre többet feldolgozva: hasábburgonyából, krumplipüréből, chipsből évente 450 grammos növekedést mutattak ki, míg a feldolgozatlan termékből évente 880 grammal kevesebb fogy.
A trópusi gyümölcsök és az aszalt gyümölcsök fogyasztása stabil maradt. A gyümölcsfogyasztás egésze pedig jellemzően csökken az országban. Egyértelműen negatív tendenciák figyelhetőek meg az őszibarack és a sárgabarack esetében, ami összefügghet azzal, hogy az utóbbi években Európa-szerte nehézségekbe ütközik ezek megtermelése.