A mikroorganizmusok egy része alkalmas lehet a mikotoxinokat termelő Fusarium fajok visszaszorítására, ezen a területen folytatott kutatások támogatására kapott a Debreceni Egyetem közel 70 millió forintot.
A kutatás célja, hogy Fusarium mentes gabonaféléket állítsanak elő (Fotó: Horizont Média/Barna Ferenc)
Magyar-Indiai alkalmazott kutatásfejlesztési együttműködési pályázat
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „Biotechnológiai kutatások Fusarium mikotoxinoktól mentes gabonafélék és élelmiszerek előállítása céljából” című felhívására pályázott a Debreceni Egyetem.
A mikotoxinokat termelő növénypatogén Fusarium fajok megnövelhetik a káros mikotoxinok megjelenésének az esélyét az élelmiszerláncban, ezek pedig állati és emberi egészségre egyaránt veszélyesek.
A probléma megoldásának egyik innovatív ága a mikroszkópikus gombák, illetve baktériumok területe melyek igen sokféle enzimet és metabolitot, köztük gombaellenes hatású és toxinbontó anyagokat is termelnek.
A mikroorganizmusok egy része alkalmas lehet a Fusarium fajok visszaszorítására
A megoldás további előnye lehet, hogy a mikroorganizmusok sejttani sajátosságaik és enzimkészletük révén lehetővé teszik a már megtermelt mikotoxin szennyezők mennyiségének a csökkentését, esetleg ezek lebontását is.
Az elnyert pályázatban az indiai partnerrel közösen teszteli a Debreceni Egyetem a törzsgyűjteményeiben már meglévő, illetve további, újonnan izolálni kívánt élesztőgombák és tejsavbaktériumok gátló hatását a növénypatogén Fusarium fajok szaporodására.
Élelmiszeripari és takarmányozási alkalmazhatóság
A kutatás ki fog terjedni ezen mikroorganizmusok mikotoxinkötő és –lebontó tulajdonságainak, valamint az ezek hátterében meghúzódó molekuláris folyamatoknak a vizsgálatára és legelőnyösebb tulajdonságú törzseket eltérő jellegű, az élelmiszeriparban és takarmányozásban jelentőséggel bíró termékekben való tesztelésére is.
Forrás: DE, Sajtóközlemény
Összeállította: Barna Ferenc