Július 26-tól már beadhatók a kérelmek a digitalizációs fejlesztések támogatására. 100 milliárdot osztanak szét várhatóan 1500-2000 pályázó között.
A differenciált kijuttatáshoz szaktanácsadót is alkalmaznunk kell (fotó: Horizont Média)
A gazdálkodók pár százaléka használ csupán digitális eszközöket a termelésben – derült ki a KSH legutóbbi általános összeírásából. Mint azt korábban megírtuk, a digitális átállást segítő kiírás félmilliárd forintos fejlesztésre ad lehetőséget, amiből 250 millió forint a támogatás, ennek fele előlegként megigényelhető. A legkisebb támogatási összeg: 5 millió forint, ebből egy 10 millió forintos beruházás hajtható végre. Elvárás: legalább 6000 euró STÉ üzemméret. A pályázati ablak egészen november 19-ig nyitva áll.
Ezek a tevékenységek támogathatók:
- helyspecifikus, illetve precíziós munkavégzésre alkalmas erőgépek (beleértve egy darab önjáró permetezőt), traktorok (2 db) beszerzése (ISOBUS vagy soros portos csatlakozással)
- precíziós munkavégzésre alkalmas munkagépek beszerzése
- egy darab hozamtérképező kombájn és adaptereinek vásárlása
- adatgyűjtéshez, adattároláshoz és elemzéshez szorosan kapcsolódó infokommunikációs eszközök (egy-egy darab laptop vagy számítógép, táblagép) és hozzájuk döntéstámogató szoftverek beszerzése
- növényvédelmi előrejelző rendszerek, agrometeorológiai szenzorok és állomások kiépítése, és egy darab drón beszerzése
- meglévő termesztő-berendezésekben (üveg-, fólia-, valamint gombaház) az abiotikus környezeti tényezők szabályozása (hőmérséklet, fény és páratartalom), precíziós víz- és tápanyag utánpótlás kiépítése, LED-farming technológia alkalmazása
- legfeljebb 2011-ben gyártott, meglévő mezőgazdasági erőgépek, traktorok, munkagépek helyspecifikus művelésre alkalmassá tétele.
Figyelem, kizárólag első üzembe helyezésű, a támogatási kérelem benyújtásának évétől számított legfeljebb két éve gyártott gépek, technológiai berendezések beszerzése és beépítése támogatható! Mobiltelefonok nem vásárolhatók a támogatásból.
Ezek a támogathatóság kötelező elemei:
- precíziós talajmintavétel és az ahhoz kapcsolódó tanácsadás igénybevétele
- távérzékelési adatok beszerzése és elemzése szaktanácsadó segítségével
- menedzsment-zónák lehatárolása és differenciált anyagkijuttatás szaktanácsadó segítségével
- növényvédelmi előrejelzések készítése szenzorok alapján és az ahhoz kapcsolódó tanácsadás igénybevétele
- zárt termesztő berendezések esetében az abiotikus környezeti tényezők monitoringja
- farm-menedzsment, mezőgazdasági döntéstámogató szoftverek üzemeltetése szaktanácsadó segítségével
- a precíziós gazdálkodásra történő átálláshoz kapcsolódó képzések, oktatások támogatása.