fbpx

Nyomás a gyümölcsösökön: itt vannak a levélbetegségek!

Írta: Szerkesztőség - 2025 május 01.

Az almafa beteg rügyeiből kipattant fertőzött levélkékről a lisztharmat már tovább terjedt az egészséges levelekre. A tafrina is javában mutatja a tüneteit az őszibarackokon.

Gőzerővel támadnak a gombák

A jelenlegi időjárás kedvez a varasodásnak, ami az alma mellett a körtefákat is veszélyezteti. Általában a virágzás után már felszívódó (szisztemikus) gombaölőket alkalmazunk, mivel a lombfelület nagysága a megfelelő hatékonyságot már biztosítja. A gyümölcs viaszosodásáig a réz hatóanyagú készítmények megperzselhetik a kis gyümölcsöket, ezért célszerű mellőzni a hatóanyagot – figyelmeztet Zsigó György a nak.hu oldalán.

varasodás
Varasodás almalevélen (fotó: shutterstock)

Kombinálja a hatóanyagokat!

Varasodás és lisztharmat ellen is alkalmazhatók többek között a difenokonazol, a pentiopirad és a penkonazol hatóanyagú készítmények. A ciflufenamid hatóanyag csak lisztharmatra, a ciprodinil csak varasodásra engedélyezett. A felszívódó készítményekkel szemben a gombákban kialakulhat a rezisztencia. Ennek minimalizálása érdekében időnként kontakt gombaölő szereket kell választanunk, vagy egy menetben kell alkalmazni a felszívódó és kontakt készítményeket.

A varasodás ellen a réz, a metiram, a lisztharmat ellen a kén és a narancsolaj hatóanyagok engedélyezettek. Az egyszerű anyagok közül varasodás ellen a szőlőmagolaj, a szódabikarbóna, a magnézium-hidrogén-metaszilikát, lisztharmat ellen a magnézium-hidroxid engedélyezett, de a mezei zsurló és a fűzfakéreg mindkét kórokozó ellen felhasználható.

tafrina
Tafrina (Fftó: Horizont Média Kft./Gönczi Krisztina)

Az őszibarack tafrinás betegségének is kedvez még az időjárás. Ha elmulasztották a védekezést, akkor akár a fa összes levelén kialakulhattak a betegség tipikus tünetei. A védekezés felszívódó szerekkel azonban még ekkor sem értelmetlen, mert a fiatal hajtásokat meg tudjuk védeni vele, a beteg levelek pedig idővel lehullanak. A fa azonban asszimilációs felületet veszített.

Kapcsolódó cikkünk: Varasodásveszélyes állapot, védekezni kell!