Még csak most sorolnak az ukrán búzák, nagyon esendőek a fagyokkal szemben. A növekvő átlaghőmérsékletben sem bízhatnak a gazdálkodók, mivel Ukrajnában viszonylag gyakori jelenség a sarkvidéki hideg betörése az országba, ami meglepheti a fejletlen növényeket.
Ugyanazok az időjárási problémák
Nemrég számoltunk be róla, hogy Oroszországban is kevesebb őszi búzát vetettek a gazdaságok az aszályos ősz miatt, továbbá gyengének ítélik az állományokat a szakértők. A helyzet nem jobb Ukrajnában sem. Ha visszaemlékezünk a nyárra, Oroszország és Ukrajna európai részein éppen olyan hőség volt, mint Középkelet-Európában, és úgy tűnik, az őszi-téli időjárásuk is nagyon hasonló.
Ukrajnában október második dekádjában érkeztek meg az esők, ami kedvező viszonyokat teremtett a már elvetett növények csírázásához és kezdeti fejlődéséhez. A probléma az, hogy az október 20. előtt vetett és a kellemes melegben tömegesen kikelt állományok hamarosan hideg nappalokba és fagyos éjszakákba futottak bele, amire még nem voltak felkészülve.
Nem szerez télállóságot
Az agrometeorológusok szerint a soroló növények jelenlegi fejlettségi foka két héttel ezelőtt lett volna normális. A búza télállósága most már azon múlik, hogy a november lehetőséget ad-e a bokrosodásra. A párleveles növénykék még nagyon esendőek a fagykárral szemben, ezért aggodalom érezhető a gazdák körében a téli időjárás miatt.
Ahogy arról már írtunk, régiónk gyorsan melegszik (gyorsabban, mint a globális átlag), így idén télen a középhőmérséklet 1-2°C-kal a normál felett alakul. Ukrajna középső részén, így Kijevben is -5°C és 5°C között lesz az átlaghőmérséklet. Ez azonban semmi jót nem jelent. Az általános melegedés „ébren tartja” a növényeket és a kórokozókat is, miközben időről időre sarkvidéki hideg lepi meg a térséget. A hirtelen betörő, 10–12 fokos hőmérséklet-csökkenés 2-3 napon át tarthat, és sokkal jobban megviseli a növényzetet akkor, ha nem tudott felkészülni a télre.