fbpx

Magyarország elkötelezetten készül a klímakonferenciára

Írta: Szerkesztőség - 2024 október 22.

Azerbajdzsán fővárosa ad otthont a következő klímakonferenciának, melynek előkészítő tárgyalásai már intenzíven zajlanak. Hazánk erős szakmai képviselettel és elkötelezettséggel vesz részt a munkában.

klímakonefrencia
A konferencia előkészítő ülésére érkezők (fotó: Twist Communication Kft.)

Hamarosan indul a klímakonferencia

Baku, Azerbajdzsán fővárosa ad otthont a 2024-es ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciának (UNFCCC COP 29) november 11–22. között. A COP-konferenciák célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséről, a klímaváltozás elleni intézkedésekről és a Párizsi Megállapodás céljainak teljesítéséről szóló globális tárgyalások folytatása. A Párizsi Megállapodás szerint a globális felmelegedés mértékét 1,5°C alatt kell tartani az iparosodás előtti szinthez képest. A COP29-en valószínűleg részletesebb kibocsátáscsökkentési célokat fogalmaznak majd meg ennek eléréséhez. Az országok pedig további konkrét kibocsátáscsökkentési célokat tűznek ki, amelyeket 2030-ra el kell érniük. Az eddigi célok ugyanis nem elegendőek az 1,5°C-os cél eléréséhez.

A gazdaság és a környezet érdekei valójában azonosak

Hazánk elkötelezett a fenntarthatóság és a klímapolitika iránt, ennek keretében célul tűzte ki a 2050-es karbonsemlegesség elérését és folytatja az energiahatékonysági, valamint a megújuló energiaforrásokat támogató programokat. Ezért Magyarország magas szintű képviselettel érkezett a COP29 klímakonferencia előkészítő ülésére. Az eseményen a világ minden részéről, közel 70 résztvevővel zajlott a klímapolitikai egyeztetés. A magyar delegáltak Deli Daniella (klímapolitikáért felelős helyettes államtitkár, Energiaügyi Minisztérium), Goldfárth József (fiókigazgató, MVM Azerbajdzsán), Kitta Gergely (intézetigazgató, Klímapolitikai Intézet, Mátyás Corvinus Collegium) és Dr. Gremsperger Gábor (Alapító vezérigazgató, Climate Action Kft.) voltak.

A környezetvédelmi tanácsadással és kutatással foglalkozó Climate Action Kft. vezetője hangsúlyozta: „Az állam, a vállalatok és a civil társadalom közötti együttműködés elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeres zöld átmenetet érjünk el. Az állam feladata, hogy olyan szabályozási és ösztönző rendszert alakítson ki, amely elősegíti a fenntartható innovációkat. A természetvédelmi kezdeményezések nemcsak a környezet számára előnyösek, hanem gazdaságilag is fenntarthatók lehetnek. Az olyan projektek, mint az erdőtelepítés, a biodiverzitás növelése, vagy épp a fenntartható turizmus, egyszerre védenek minket és nyitnak új üzleti lehetőségeket.”

A konferenciáról bővebb információ itt érhető el: https://unfccc.int/cop29

Ez a cikk is érdekelheti a témában: Hihetünk-e a klímamodelleknek?