Eddig 42,5 millió búzát mintáztak meg az orosz állami laborokban, és ennek eredménye kellemes meglepetést okozott, legalábbis a fehérjetartalom tekintetében. A durum laboreredményei ellenben gyenge minőségre utalnak.
Az aszályos évjárat megtette a hatását. A laborok már a teljes búzatermés felét megmintázták Oroszországban, és arra jutottak, hogy a 42,5 millió tonna búza 77,1%-a malmi minőségű, azaz a fehérjetartalma legalább 12%-os. A malmin kívüli tételek fele a 4. minőségi osztályba tartozott, negyede-negyede pedig a 3. és az 5. kategóriába. Javító búzából a minták alapján talán 3,5 ezer tonna lehet az egész országban. A magyar termésben viszont fordított ez az arány: a tételek 25-30%-a tartozhat a malmi kategóriába. A termény árát viszont magasan tarja, hogy kevés kukorica lesz a térségünkben.
Durumbúzából 262 ezer tonnát mintáztak meg az oroszok, ennek a 61%-a 4. osztályú lett és 35%-a 3. osztályú. Az első- és a másodosztály a termés mindössze 1,2%-át teheti ki a minták alapján. Oroszország tavaly 1,3 millió tonna durumot állított elő, amiből mintegy 800 ezer tonnát exportált. Az idei évre 1,8 millió tonnás termelés és egymillió tonnás export volt a kormányzati célkitűzés, amit az aszály valószínűleg keresztülhúzott. Magyarországon idén 46%-kal több durum keresi a vásárlóját.
Megjegyzendő, hogy az orosz/fehérorosz importra idén július 1-től 95, illetve 148 eurós vámot vetett ki az EU. Így az eddig beáramló csaknem félmillió tonna orosz durum valószínűleg Törökországon keresztül keres majd utat Olaszország felé, illetve Afrikában versenyez a török kínálattal.