Spanyolország utoljára 2005-ben látott a mostanihoz hasonló, katasztrofális gabonatermést. Az állattenyésztésben erősen teljesítő ország már egyébként is messze az EU legnagyobb gabonaimportőre.
18 éves mélypont
Az EU Bizottság legutolsó becslése szerint 14,5 millió tonna gabonatermés (kukoricával együtt) várható Spanyolországban, míg más becslések a 9-10 millió tonnát sem zárják ki. Az ok egyértelmű: a második egymást követő évben tarol náluk a súlyos aszály. Hiába esett decemberben bőséges csapadék, az pár hónap alatt nyomtalanul eltűnt a földekből, és a tenyészidőszak aktív részében végig vízhiánytól szenvedtek a növények, amin a május végi esők már nem tudtak fordítani.
A Bizottság által becsült termés a tavalyi aszályos év eredményét újabb 4 millió tonnával múlja alul, és 10 millió tonnával kevesebb, mint az azt megelőző években volt. A legutolsó, hasonlóan aszályos időszakot 2005-ben élték át a spanyolok, akkor ennél is kevesebb betakarítanivaló maradt a táblákon (13,5 millió tonna). Más elemzők azt sem tartják kizártnak, hogy az össztermés végül a 2005-ös szint alá zuhan. A víztározók töltöttsége a felét sem éri el a tárolókapacitásuknak, utoljára 1995-ben volt ennyire alacsony. Mivel a hegyekben is csekély a hóborítottság, az olvadástól sem lehet utánpótlást remélni.
Búza, árpa, kukorica
A Bizottság szerint – dacára a nagyobb termőterületnek – mindössze szűk 4 millió tonnás őszibúzatermés várható az országban, 1,4 millió tonnával kevesebb, mint tavaly, és 3,6 millió tonnával kevesebb, mint az aszályok előtt.
Tavaszi árpából Spanyolország az EU legnagyobb termelője, de most a teljes árpatermést 5,3 millió tonnára teszi a Bizottság, ez 1,3 millió tonnás mínusz 2022. évihez képest, és fele annyi, mint korábban volt. Az ország az EU legnagyobb árpaimportőre is, a teljes uniós behozatal 70 százaléka ide fut be. Bár a takarmányipar idén kevesebb alapanyagot igényel a kisebb húskereslet miatt, a spanyol igények a terméskiesés miatt biztosan megnövekednek. Hogy pontosan mennyi búzát és árpát fognak beszállítani, az attól is függ, hogy melyikből mekkora és milyen minőségű lesz az EU termése. Mindenesetre a francia kalászosok máris készülődhetnek.
A kukoricatermést most 3 millió tonna alattinak becsülik, ami korábbi évektől 1,7 millió tonnával marad el, és szintén rosszabb a tavalyinál.
Kapcsolódó írásunk: Hozzá kell nyúlni az uniós válságalaphoz az aszály miatt.