Az Eurostat előzetes adatai szerint a mezőgazdasági munka termelékenysége – azaz az egy teljes munkaidős dolgozóra jutó reáljövedelem – uniós átlagban éves szinten 13%-kal emelkedett idén. Egyes országok gazdálkodói nagyot kerestek, másokéi nagyot buktak. Mi a 27 tagállam utolsó negyedében vagyunk.
Az index emelkedése a mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozások által megtermelt jövedelem reálértékének 11,1%-os növekedését tükrözte, ami 2 százalékkal kevesebb teljes munkaidőben foglalkoztatott munkaerő között oszlott meg. Így az egy dolgozóra jutó reáljövedelem bő 13 százalékkal emelkedett idén. Az Eurostat első becslése modellezésen alapul, pontosabb adatok 2023 májusában lesznek elérhetők.
A német gazdák megszedték magukat
Mindenesetre a becsült termelékenység 2022-ben a legnagyobb ütemben Németországban nőtt (+66,8%), ahol a kibocsátott termékek átlagos drágulása (+29,5%) meghaladta az inputokét (+14%). Mondhatni alaposan megtollasodtak az itteni gazdák a válságban. Észtországban (+32,8%), Dániában (+29,8%) és Luxemburgban (+29,6%) is meredek volt a jövedelem-emelkedés. Ezzel szemben Romániában (-21,2 %), Szlovákiában (-15,4 %), Portugáliában (-11,8 %) és Máltán (-11,2 %) erősen csökkent a mezőgazdasági munkával előállított, egy főre eső jövedelem.
A magyar egy főre jutó megtermelt jövedelem – az AKI számításaival összhangban – mintegy 5 százalékkal csökkent idén. A volt szocialista országok közül Lengyelország és – meglepő módon – Bulgária előz meg minket a sorban. A bolgár gazdák körében az uniós átlagot meghaladó mértékben, több mint 15 százalékkal emelkedett az egy dolgozóra jutó jövedelem a mezőgazdaságban. Mivel gyakran Ausztriához mérjük a hazai teljesítményt, így ezt az országot is kiemeltük a fenti ábrán.