A globális búzatermelés rekord szintre emelkedik ebben a gazdasági évben, elsősorban az oroszországi termés miatt. Az Európai Unióban kevesebb az eladható termény, de így is a világpiac második legnagyobb szereplője lesz. Az erős kivitel a belpiaci búzaárak viszonylag magas szintjéhez vezet.
Bőséges orosz készlet
Az orosz búzatételek a legversenyképesebbek a globális kereskedelemben, főként, mióta az exportvámokat is csökkentették. Szeptember 8-án 313 dollárért (122 ezer Ft) lehetett megvenni egy tonna orosz búzát (FOB), az európai terményért 334 dollárt (130 ezer Ft) kértek a kereskedők. A konkurens országok (Kanada, Ausztrália, USA és Argentína) jóval drágábban rakják hajóra a búzájukat, az argentin portékáért már 400 dollárt kellett leszurkolnia a vevőnek.
Oroszországban idén több mint 20 százalékkal nőtt a megtermelt búza mennyisége tavalyhoz képest. Ráadásul a kereskedelmi korlátozások miatt nagy az áthúzódó készlete is. A szállítmányok útnak indítása még mindig nem zökkenőmentes, de az év folyamán javulhat a helyzet. Ukrajnában szintén kisebb a termés, és logisztikai nehézségek akadályozzák az exportját.
Csúcsra pörgeti a kivitelt az EU
Az EU-nak idén kevesebb az eladható búzája, és mivel kukoricából is kevés lesz, nagyobb arányban lesz kénytelen ezt a gabonát takarmányozásra használni. Ennek ellenére erőteljes exporttal indította az értékesítési szezont, július-augusztusban több mint 6 millió tonna búzát exportált. Az elemzők nem zárják ki, hogy – a tavalyi készleteknek köszönhetően – az európai kivitel az elmúlt 3 év legmagasabb szintjét érheti el. Az idő előrehaladtával az uniós szállítmányok visszaszorulnak a nemzetközi piacon, és helyüket átveszik a fekete-tengeri tételek. Európa ekkor a belpiaca kiszolgálása felé fordul, ahol addigra az erőteljes export miatt már viszonylag magas árszint alakul ki.
Ez a cikk is érdekelheti a témában: Tízből nyolc búza elbukott a sütőipari teszten.