fbpx

Tűzmegelőzés és -védelem a nyári szezonban

Írta: MezőHír-2025/7. lapszám cikke - 2025 július 12.

A nyári betakarítási szezon nemcsak az agrárium egyik legintenzívebb időszaka, hanem a mezőgazdasági géptüzek szempontjából is a legkockázatosabb. A hőség, a száraz környezet és a nagy fordulatszámon dolgozó berendezések kombinációja miatt minden idényben tucatjával semmisülnek meg traktorok, bálázók és arató-cséplő gépek. A károk nem csupán a gépparkot, de gyakran a teljes termést is veszélyeztetik – sok esetben visszafordíthatatlan következményekkel. Cikkünkben azokat a legfontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze, amelyekre feltétlenül figyeljünk annak érdekében, hogy a tűz keletkezésének kockázatát a legminimálisabbra szorítsuk vissza.

bálázó
A mezőgazdasági tűzeseteknek a statisztikák szerint gyakran esnek áldozatul a hengeres bálázók, kiemelten a változó kamrás típusok (fotó: Farkas Imre)

A legveszélyeztetettebb gépcsoportok: bálázók és kombájnok

A mezőgazdasági tűzesetek egyik leggyakoribb kiindulópontjai statisztikák szerint a hengeres bálázók, kiemelten a változó kamrás, hevederes kivitellel dolgozó típusok. A bálaformázó hevederek, valamint azok feszítőgörgői extrém igénybevételnek vannak kitéve. Az elhasználódott csapágyak túlhevülnek, súrlódás révén begyújtják a géptestbe szorult száraz szalma- vagy szénamaradványokat.

A bálázógépek rendfelszedő egységei szintén komoly veszélyt jelentenek, ha a szezon elején nem történik meg a csapágyak, tengelyek, illetve a csigalevelek ellenőrzése. Az elhasználódott alkatrészek fokozott súrlódást okoznak, mely könnyen tűzhöz vezethet. Kiemelt figyelmet kell fordítani a bálakamrán belüli hevederek párhuzamos futására és a feszítőgörgők működésére is.

A kombájnok esetében a szalmarázó ládák mozgása, tisztasága és a tengelyek csapágyazása hordozza a legnagyobb kockázatot. A nem megfelelően karbantartott, szennyezett ládákból kiinduló súrlódás, rezgés, túlterhelés és a megemelkedett hőmérséklet mind tűzveszélyt jelent. A kipufogódobok körüli részek, a dobfedelek, szűk hűtőrések tisztasága kritikus jelentőségű, különösen olajos magvak betakarítása során.

kombájn
A kombájnok esetében a szalmarázó ládák mozgása, tisztasága és a tengelyek csapágyazása hordozza a legnagyobb kockázatot (fotó: Farkas Imre)

Napi rutin: tisztítás és ellenőrzés

Minden napi munkavégzést megelőzően elengedhetetlen a gépek alapos tisztítása. Nem elegendő a levegős kifújatás: szükséges a géptest belső zugaiban, üregeiben, nehezen elérhető helyein, pl. a rázóládák környékén, dobfedél alatt és a kipufogórendszer közelében található por, olaj és pelyva eltávolítása is. Az állóhelyi próbajáratás szintén bevett gyakorlat kell hogy legyen. A bálázók esetében a gumihevederek, csapágyak, feszítőgörgők fizikai és hőmérsékleti ellenőrzése tapintással javasolt. Legalább tízperces, üresjáratban történő járatás után tapintással ellenőrizhető, hogy valamelyik görgőcsapágy nem melegedett-e túl. Ha ilyet tapasztalunk, még aznap ki kell cserélni az adott alkatrészt. Az ellenőrzés nem állhat meg az érzékelhető hibáknál. A tengelyek járását, a csapágyak súrlódásmentes működését, a hevederek feszességét és futását is tesztelni kell, lehetőleg két ember részvételével. Kombájnoknál ez kiterjed a cséplődob, a hűtőventilátor és a motor, hűtőrendszer vizsgálatára is. Különösen fontos az olajszivárgásra, az üzemanyag-csepegésre is figyelni.

kombájn
Különösen fontos az olajszivárgásra, az üzemanyag-csepegésre is figyelni (fotó: Farkas Imre)

Az elektromos tüzek ellen nehéz védekezni, de a téli tárolás során a rágcsálók elleni védelem kiemelt fontosságú, mert sokszor egy elrágott vagy sérült vezeték is hordozhat tűzveszélyességi kockázatot.

Tűzvédelmi előírások: amit mindig be kell tartani

A tűzvédelmi szabályok betartása nem választható lehetőség, hanem kötelező előírás és a betakarítás előfeltétele. A törvény értelmében csak olyan mezőgazdasági munkagép vehet részt a munkában, amely rendelkezik megfelelő érvényes tűzvédelmi szemlével. Ennek során nemcsak a jármű műszaki állapotát vizsgálják, hanem ellenőrzik, hogy rendelkezik-e megfelelő oltókészülékkel, és hogy a kipufogórendszer, a szikrafogók, valamint az akkumulátorok biztonságos állapotban van-e. Utóbbiakat érdemes legalább napi rendszerességgel ellenőrizni és tisztítani. Tilos az üzemanyag-tankolás a tarlón, és nyílt láng, illetve dohányzás használata sem engedélyezett a betakarítási helyszíneken. Dohányozni csak kijelölt helyen szabad, legalább 15 m-re a betakarítás helyszínétől, oltóedénnyel ellátva.

A karbantartást se végezzünk a tarlón, és ha a gépünk munka közben meghibásodik – amennyiben a hiba jellege ezt lehetővé teszi –, annak elhárítása se a tarlón történjen, hanem attól biztonságos távolságban. A kalászos termények betakarítása mentén védőszántás létesítése kötelező, legalább 3 m szélességben, közút vagy vasút közelében.

Milyen eszközökkel védekezhetünk?

A legelső védelmi vonalat a kézi porral oltók jelentik, de nem elegendő, ha csupán egy van a gépen, legalább kettő javasolt. Még hatékonyabb, ha egy tűzoltótakarót is elhelyezünk a gépen. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy önmagukban ezek gyakran nem elegendőek. A tűz gyors terjedése és a nehezen megközelíthető tarlóterületek miatt sok esetben jól jön egy traktorral vontatható, saját szivattyúval felszerelt vízszállító tartálykocsi, így a beavatkozás esélye megnő a hivatalos tűzoltók kiérkezéséig.

poroltó
Jól elérhető helyen legyen a gépen a tűzoltó készülék (fotó: KITE Zrt.)

Hazai gyártásból már kifejezetten mezőgazdasági használatra fejlesztettek frontfüggesztésre szerelhető tűzoltómodult is, melyekkel a gépkezelő is gyorsan be tud avatkozni. Ennek használata sajnos még nem terjedt el a megfelelő mértékben, pedig az elmúlt évek fokozódó számú tűzesetei indokolttá tennék.

Ha mégis megtörténik a baj

A legfontosabb: a kezelő testi épségének védelme. Ha a gép lángra kap, a kezelőnek higgadtan kell mérlegelnie, hogy meddig próbálja menteni a gépet, és mikor célszerű a traktor gyors lekapcsolásával a vontatott munkagépet, bálázót hátrahagyva az erőgépet biztonságos helyre juttatni. Ezt követően lehet próbálkozni a tűz lokalizálásával, ha ez nem veszélyezteti a kezelőt.

tartálykocsi
A nehezen megközelíthető tarlóterületek miatt sok esetben jól jöhet egy traktorral vontatható, saját szivattyúval felszerelt vízszállító tartálykocsi (fotó: Farkas Imre)

A tűz gyors terjedése tarlón vagy érett állapotú gabonában könnyen történhet, különösen szélben. Ezért kulcsfontosságú a tűz gyors lokalizálása, a tűzoltóság azonnali értesítése, és az égési góc folyamatos figyelése is elengedhetetlen a további károk minimalizálásához, ameddig a segítség meg nem érkezik.

szántás
A kalászos termények betakarításánál védőszántás létesítése kötelező, legalább 3 m szélességben
(fotó: Farkas Imre)

Tarlóégetés: szigorú szabályok mellett

A tarló égetése jogszabály szerint tiltott, de egyes esetekben külön engedéllyel végezhető. Ebben az esetben legalább 24 órával korábban írásban kell bejelenteni a szándékot a katasztrófavédelemnél, és az égetés idejére egy traktorral felszerelt ekét is készenlétben kell tartani. A műveletet tilos őrizetlenül hagyni, és az égetés után a terület teljes átvizsgálása kötelező.

A nyári betakarítási szezon tűzbiztonsági szempontból az egyik legkritikusabb időszak. A felkészültség, a napi szintű karbantartás és a tűzvédelmi szabályok ismerete nemcsak a gépek értékét óvja meg, hanem emberi életeket is menthet.

SZERZŐ: FARKAS IMRE