Egyre több szakmai fórumon kerül előtérbe a harmadik országból érkező mezőgazdasági import kérdése – nem véletlenül. A közelmúltban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) közös sajtótájékoztatót tartott a témában, ahol Papp Zsolt, a NAK általános alelnöke, Jakab István, a MAGOSZ elnöke és dr. Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára világítottak rá az importból eredő legsúlyosabb problémákra – termelői, gazdasági és fogyasztói oldalról egyaránt.
Olcsóbb, de mi az ára?
A sajtótájékoztatón elhangzott: míg a magyar termelőknek szigorú előírásokhoz kell alkalmazkodniuk – legyen szó növényvédő szerekről, GMO-mentességről, vagy fenntartható termelésről –, addig az ukrán és dél-amerikai termékek esetében sokszor ezek egyike sem kötelező.
„Nem kérünk kiváltságokat, csak egyenlő feltételeket” – hangsúlyozta Papp Zsolt, kiemelve, hogy az uniós gazdák versenyhátrányban vannak a lazább szabályozású országok termelőivel szemben.
A gazda vesztese ennek a játszmának
A magyar szántóföldi növénytermesztés – különösen a gabonaágazat – komoly kihívás előtt áll. Az importnyomás, a kiszámíthatatlan piaci viszonyok, az időjárási szélsőségek és a csökkenő termelői árak egyre több gazdát sodornak a csőd szélére.
„Ez nem piacgazdaság, hanem túlélési harc” – mondta Jakab István, utalva arra, hogy az európai termelők versenyképességét nem lehet fenntartani úgy, hogy közben az importtermékek mentesülnek minden olyan kötelezettség alól, ami itt kötelező.
A vásárló sincs biztonságban
A sajtótájékoztató harmadik fontos üzenete a fogyasztók felé irányult. Dr. Cseh Tibor András arra figyelmeztetett, hogy a boltok polcain lévő termékek származása gyakran nem egyértelmű, és a vásárlók többsége nincs tisztában azzal, hogy mit is jelent a harmadik országból származó alapanyag.
„A magyar fogyasztó azt hiszi, uniós minőséget kap – de gyakran nem így van” – fogalmazott. Hozzátette: az importtermékek szermaradvány-értékei, nyomonkövethetősége és eredete sok esetben nem ellenőrizhető a hazai szinthez mérten.
Az uniós szabályozás súlyos kérdéseket vet fel
Az ukrán import korlátozásának ideiglenes feloldása, a készülő EU–Mercosur-megállapodás és a Közös Agrárpolitika jövője komoly aggályokat vet fel a magyar termelők körében. Ha az uniós irányelv nem biztosít azonos versenyfeltételeket, az egész élelmiszer-ellátási lánc sérülhet.
Összefogás és tudatosság nélkül nem megy
A szakemberek abban egyetértettek: a helyzet rendezése csak társadalmi összefogással lehetséges. A termelők, a szakpolitika és a vásárlók közös felelőssége, hogy a magyar mezőgazdaság ne csak túlélje, hanem fejlődni is tudjon ebben a versenytorzító környezetben.
Ez a cikkünk is érdekelni fogja: Elszállnak a gabonaárak, főleg a búza és a kukorica drágul