Törökország világelső a liszt exportjában, de ehhez olcsó importbúzára van szüksége. A belpiac védelme az exportot is lefékezte.
Januártól nagyobb arányban jöhet az importbúza
A török búzatermés tavaly 2 millió tonnával kevesebb lett, mint 2023-ban, 19 millió tonnát takarítottak be májusban. Ennek oka a száraz időjárás volt. A belföldi igények azonban 20 millió tonnára rúgnak. Törökországban a búza 90 százalékát a malomipar használja fel. A termés nyilvánvalóan nem fedezi az őrlési igényeket, de a kormány október 15-ig a búza behozatalának tilalmával védte a honi termelőket.
A Török Gabonatanács kezdetben azt várta el a malmoktól, hogy búzaszükségletük 85 százalékát hazai alapanyagból fedezzék, ezt idén januárban 75 százalékra csökkentette. Piaci források szerint ezek az arányok valószínűleg májusig, azaz a betakarítás végéig érvényben maradnak. Addigra az elemzők szerint mintegy 5,5 millió tonna búza érkezhet Törökországba, döntően orosz forrásból.
Az importált orosz búza most tonnánként körülbelül 70 dollárral olcsóbb, mint a törökök saját gabonája (310 dollár/tonna), ezért a malmok mindennemű beszerzési könnyítésnek örülnek. Mint ismert, Törökország a világ legnagyobb búzalisztexportőre, a teljes világpiaci forgalom mintegy negyedét bonyolítja. Éves szinten 3–3,5 millió tonnát exportálnak belőle olyan afrikai piacokra, mint Szíria, Szomália, Ghána és Togo.
A helyi gazdák örülnek, de az ország exportpiacot veszített
A tavalyi betakarítása óta eltelt fél évben a búzaliszt exportja – az olcsó alapanyag hiánya miatt – több mint 40 százalékkal esett vissza(1,2 millió tonna), és Egyiptom tört be a török kereskedők hagyományos piacaira. (Lásd: Tolongás a búzapiacokon, Egyiptom a törökök sarkára tapos.) Durumbúzából is csak egymillió tonnát exportáltak a hat hónap alatt. Az elemzők a következő időszakban a török gabonaexport gyorsulásával számolnak. A végső kiviteli csökkenés 20% körüli lehet majd, mire ismét eljön az aratás. A visszaesés feléről a kisebb termés, a másik feléről azonban a kormány piaci beavatkozása tehet.
Árpából csaknem önellátó az ország, pár százezer tonnát szoktak importálni belőle Ukrajnából és Oroszországból. Kukoricából jelentősebb mennyiségre van szükségük, idén 2,4 millió tonna behozatalával kalkulálnak az elemzők.
További cikkeink a témában: