A csomagolás miatt lesz drága a zöldség-gyümölcs 2030-tól, ugyanis az EU – néhány kivételtől eltekintve – minden 1,5 kg alatti kiszerelésnél megtiltja az egyszer használatos műanyagot.
A csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló 2025/40/EU-rendeletet hatályon kívül helyezi a korábbi 94/62/EK irányelvet, és módosítja a 2019/904 irányelvet, valamint a 2019/1020/EU rendeletet. Az egyik legfontosabb újítása az, hogy korlátozza az egyszer használatos műanyagcsomagolást az 1,5 kg alatti gyümölcsök és zöldségek forgalmazásánál. A rendelet általánosságban az összes friss gyümölcsöt és zöldséget érinti, néhány kivétellel.
Az olyan törékeny, értékes vagy vízvesztésre hajlamos termékek, mint például a gombák vagy a bogyósgyümölcsök esetében létkérdés az árut szorosan tartó műanyagcsomagolás. Míg a gomba esetében talán elképzelhető egy másfél kilós kiszerelés, addig a grammos nagyságrendben forgalmazott áfonyáról ez nehezen képzelhető el.
A FEPEX (a Spanyolországi Gyümölcs- és Zöldségexportőrök Szövetsége) hangsúlyozza, hogy a rendelet nem veszi kellőképpen figyelembe, hogy a friss gyümölcsök és zöldségek gyorsan romlandók, és olyan csomagolásra van szükségük, amely garantálja a biztonságukat, minőségüket és megfelelő szállításukat.
A múlt héten közzétett 2025/40/EU rendelet végrehajtása 2030 januárjától kötelező a tagállamok számára. A kivételezett termékek/kiszerelések listáját hamarosan közzéteszik.
Kapcsolódó cikkünk: A gombatermesztők is az uniós előírások miatt aggódnak.