fbpx

Kedves fiatalok: 75 vagy 40 milliós támogatást kértek?

Írta: Gönczi Krisztina - 2024 december 13.

Két pályázati kiírás is készül a fiataloknak: az egyik a nem régen indult kezdőket segíti naggyá tenni a vállalkozásukat, a másik a generációváltást támogatja. Mindkettő több tízmillió forintos támogatást ígér, de nagyon más fókusszal.

batáta ültetés
Például elkezdhetünk batátázni a támogatásból (fotó: Horizont Média)

Így lesz 15 millióból 100 milliós beruházás

Egyelőre több ezer gazdálkodó az AKG és ÖKO pályázatok beadásával van elfoglalva, de már készülődnek az újabb kiírások is, amelyek újabb, esetleg kedvezőbb kapukat nyithatnak meg az álmok megvalósítása felé. A fiatalok számára mindenképpen ilyen a „KAP-RD05-RD01b-1-25 Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása”, melynek társadalmi vitára bocsátott tervezete itt található meg.

A pályázat lényeges pontjait legutóbb ebben a cikkben foglaltuk össze. Ezúttal arra voltunk kíváncsiak, hogyan értékeli egy szaktanácsadó a tervezetet. „A kiírásban egyértelműen a kötelező beruházás az új elem, ami sok szempontból jó kezdeményezés” – kezdi az érvelését Weisz Miklós agrár- és vidékfejlesztési szaktanácsadó. A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének (AGRYA) társelnöki posztját is betöltő szakember leginkább szőlészetek/kertészetek pályázati ügyeiben segít Győr-Moson-Sopron vármegyében. Mivel az új fiatal gazda pályázat is leginkább ezt a kört és az állattartókat szólítja meg, a szakember hitelesen tolmácsolja a termelői oldal igényeit is.

A pályázat átalánytámogatásból és egy 70%-ban támogatott beruházásból áll, amelybe beforgatható a 14,6 forintos „induló” összeg is. A beruházáshoz kapcsolódó támogatás 10,5–75 millió forint közötti összeg lehet, tehát egy minimum 15, maximum 107 millió forint összköltségű beruházást lehet végrehajtani a segítségével. Ha a maximumhoz közeli összeget vesszük, akkor egy 100 millió forintos értékhez csak 30 millió forint saját tőkével kell rendelkezni, ami tovább csökkenthető a 14,6 millió forinttal.Tehát mindössze 15 millió önerővel végrehajtható egy 100 milliós nagyságrendű beruházás.

Weisz Miklós hozzáteszi: „A támogatás előfinanszírozható a bankok által, sőt, ennek kamatai is kedvezményesek lesznek. Azt gondolom, hogy ez egy nagyvonalú ajánlat, és akkora összegről van szó, amiből már értelmezhető méretű projektek indíthatók.” A szaktanácsadó jó ötletnek tartja a kötelező a beruházást, mivel távol tartja a kalandorokat az ágazattól, és úgy véli, ennyi pénzből kertészeti és állattartási vonalon is előre lehet lépni. Kisebb építések és technológia elemek beszerzése mindenképpen megvalósítható belőle, ültetvény is telepíthető ennyiből, bár ennek víztakarékos öntözése hosszadalmas tervezési-engedélyezési folyamattal jár. Ezek a fiatalok azonban már nem kezdők, 10–50 ezer STÉ közötti üzemmérettel és pár év tapasztalattal rendelkeznek.

generációváltás
Szántón talán érdemesebb a gazdaságátadási támogatást megvárni (fotó: Horizont Média)

10 milliók gazdaságátadásra

„Szántóföldi profilban mégis sokan kevesellhetik ezt az induló összeget, hiszen a terménytisztítás-tárolás megvalósítása ennél többe kerülne, de traktorból sem egy 20 millió forintos értékűre vágynak. Számukra a szántóföldi zöldségtermesztésbe való beruházást ajánlom megfontolásra” – mondja Weisz Miklós, aki úgy érzékeli, más oka is van annak, hogy sokakat riaszt ez az újfajta fiatal gazda pályázat.

„Ne feledjük, hogy már készül a gazdaságátadási támogatás is, amelyikben nem lesz kötelező beruházás” – mondja. A támogatást megalapozó gazdaságátadási törvény végrehajtási rendeletének társadalmi vitája december 15-én zárul és január 15-én lép hatályba. A tervek szerint a gazdaságot átvevők – az üzemmérettől függően – 40–100 ezer euró (16,4–41 millió Ft) szabadon felhasználható támogatásra számíthatnak, bár az összegek még változhatnak. „Mindent egybevetve azt tanácsolom, hogy a két pályázatot egymás mellé téve mérlegeljenek a fiatalok. Az induló gazda kiírás nagyon vonzó, de nem biztos, hogy beilleszthető egy szántóföldi profilú gazdaság terveibe.”