Nem tudják teljesíteni a kitűzött klímacélokat Hollandiában, ezért a kertészetek növekvő költségekre számíthatnak a szén-dioxid-kibocsátásuk miatt. Minél többet termelnek, annál több lesz a fizetnivalójuk.
Elérhetetlen a klímacél
A holland hajtatás üvegházhatásúgáz-kibocsátása tavaly 6,2 megatonna volt (széndioxid-egyenértéken), ami a célértéken belül van ugyan, de a Holland Környezetértékelési Ügynökség (PBL) szerint mindössze 10% körüli az esélye annak, hogy az ágazat 2030-ra teljesíteni tudja a kitűzött klímacélt, a 4,3 Mt széndioxid-egyenértéket. Ezért az ágazat növekvő mértékű CO2-adókra számíthat.
További gondot jelenthet, ha a hajtatás számára is kötelezővé válik az európai kibocsátás-kereskedelmi rendszerben (ETS-2) való részvétel, holott Hollandiának már van saját kibocsátásfigyelő és regulázó rendszere. Ennek lényege, hogy a teljes hajtatási ágazat fizet, ha túllépik az adott évre megállapított kibocsátási határértéket. Így történt ez 2021-ben is, amikor 6 millió eurós bírságot kapott a szektor.
Jövőre már nem lesz beszámítható a kihasználatlan kvóta
2022-ben viszont az ágazati kibocsátás – a szélsőséges energiaárak miatt – jóval a célérték alatt maradt, akárcsak 2023-ban, így a kertészetek mentesültek a bírság alól. Valószínűleg az idén sem kell majd többletfizetéstől tartaniuk, már csak azért sem, mert az adott évi kibocsátásba beleszámítható az előző években fel nem használt kvóta mennyisége.
A jelenlegi ágazati rendszert azonban 2025. január 1-től egy másik váltja fel, köbméterenként számított, egyedi szén-dioxid-kibocsátási adóval. Így minden kertészet pontosan tudni fogja, hogy mennyit kell fizetnie, ha túllépi a kibocsátási plafont, viszont megszűnik a korábbi években kihasználatlanul hagyott volumen beszámíthatósága.
Forrás: FruitVeb