Az európai energiaválság két éven át éreztette a hatását a téli paradicsom-előállításban. Mostanra a hollandok megoldották a kérdést. Két év alatt energiaernyővel, vezetékes gázzal és LED-lámpákkal látták el csaknem az összes üvegházat. A spanyoloknál inkább a vízellátással vannak gondok, de a hatalmas fóliafelületük egyedülálló Európában.
Az energiaár-robbanás hatása
A téli, mesterséges megvilágítást és fűtést igénylő paradicsomtermesztés egészen 2022/23 teléig egyre bővülő tendenciát mutatott, ekkor azonban derékba törte az orosz-ukrán háborúval járó energiaár-emelkedés. Emellett a ToBRFV paradicsomvírus is éppen ekkor okozta a legnagyobb károkat az európai termelésben. (Lásd: Fertőzöttek a holland paradicsompalánták.) Hollandiában azon a télen 800-ról 100 hektárra csökkent a megvilágított termesztő felület, Belgiumban pedig kevesebb mint 10 hektárt világítottak meg a kertészetekben.
A termelők számára hamarosan kiderült, hogy végrévényesen megváltoztak a költségviszonyok. Választás elé kerültek: vagy értékes hónapokat hagynak ki a paradicsom-előállításban, vagy módosítanak a technológián. 2022 augusztusában írtunk róla, hogy a holland kormányzat 60 millió euró támogatást biztosított a kertészetek számára az energiatakarékosabb rendszerek kiépítésére. (Lásd: Hollandia két éven belül átáll a szupertakarékos üvegházakra.) A pályázatok megvalósítási ideje hamarosan lejár, és teljesülni fognak a tervek.
Váltottak és tovább léptek
2023 telén Hollandia 800 hektáros területének mintegy 40%-án újra elindult a megvilágított termelés, de már LED izzók alatt. A gazdálkodást segítette, hogy megjelentek a vírusellenálló paradicsomfajták, továbbá a piac is stabilizálódás jeleit mutatta. Az elemzők azt várják, hogy idén télen már teljes kapacitással működni fog az összes üvegház. Sőt, a termőfelület pár év alatt átlépi az ezer hektárt. (Belgiumban 200 hektárt, Németországban mintegy 100 hektárt, Ausztriában és Magyarországon további 50-60 hektárt fednek a téli termesztésre is alkalmas üvegházak.)
A hollandok számára előnyös, hogy a spanyol telek, koratavaszok sorozatosan viharos, hideg időjárást hoznak, ami visszaköszön a megtermelt paradicsomok színében és zamatában is. Ezenfelül a vízellátás terén is állandó gondokkal küzdenek a déli versenytársaik. Az üvegházi termelésnek eleve van egy ideális földrajzi szélessége, ami alatt és felett az vagy a hő- vagy a fényviszonyok miatt gazdaságtalanná válik – vélekednek magabiztosan a holland termelők.
Spanyolországban viszont óriási kiterjedésű a védett termesztő közeg, mintegy 80 ezer hektárnyi fóliájuk és üvegházuk van, ebből idén télen bő 14 ezer hektáron folyik a paradicsom termelése, ami 1,27 millió tonna termést eredményezhet. Ez a tavalyihoz mérten csak egy hajszállal kisebb terület és mennyiség.