Miből, hogyan kell mintát venni, hogyan megy a leadás rendje – így összegez a szaktanácsadó!
Közel a határidő
Mivel közel a határidő, nem árt odafigyelnünk az AKG-s horizontális ültetvénycsoportra vonatkozó aktuális kötelezettségekre. Ennek esetén az egyik vállalható előírás a levélanalízis elvégzése, ami minden évben kötelező – írja honlapján Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó. A levélminták leadásáról az akkreditált laboratórium agrár-környezetgazdálkodási kifizetési felhívás (VP4-10-1.1-15 és VP4-10-1.1-16) 6. számú melléklete szerinti átvételi igazolást állít ki az igénylőnek, amit az Államkincstár a vállalt előírás ellenőrzésekor, a laboratórium vizsgálati eredményének kiadásáig teljesítésként fogad el. A levélminta vételt az alábbiakban foglalt követelmények betartásával bárki elvégezheti minden év augusztus 31-ig.
Levélanalízis – így!
A levélanalízist csak a megfelelő vizsgálati paraméterekre akkreditációval rendelkező laboratóriumok végezhetik el. A tápanyag-gazdálkodási tervet szintén évente a talajvizsgálati eredmények, valamint – ha ez releváns – a levélanalízis eredménye alapján kell elkészíteni. A tápanyag-gazdálkodási tervek, a talajvizsgálattal és a levélanalízissel kapcsolatos valamennyi dokumentum eredeti példányát a támogatási időszak végét követő 10. év végéig meg kell őrizni. Ha a kötelezettségvállalási időszakban AKG-átadás történik, az átadónak biztosítania kell az átvevő részére a kötelezettségnek a korábbi időszak alatti teljesítését igazoló dokumentumok (kétoldalúan aláírt) másolati példányát. Különösen a gazdálkodási napló másolati példányát, a földterület EOV koordinátákkal történt beazonosítási eredményeinek másolati példányát, és ha a tematikus előíráscsoport előírásai megkövetelik, a tápanyag-gazdálkodási terv másolati példányát és a talajvizsgálati, a levélanalízis eredmények másolati példányát, valamint az Államkincstár által küldött iratok másolati példányát is. Emellett a támogatást igénylőnek a helyszíni ellenőrzés során lehetővé kell tennie a támogatás feltételeinek teljes körű ellenőrzését, és rendelkezésre kell állniuk a gazdálkodási napló, a tápanyaggazdálkodási terv, a talajvizsgálati jegyzőkönyv és a levélanalízis (mindkét esetben akkreditált laboratórium átvételi elismervénye) adott évre és a támogatási időszak korábbi éveire vonatkozó példányainak, valamint az azokban szereplő anyagok felhasználására vonatkozó adatok alátámasztására szolgáló számláknak és bizonylatoknak.
Mivel, hol, hogyan, mikor?
A levélanalízisre vonatkozó általános előírások közt szerepel, hogy a N, P, K, Ca és Mg paraméterekre történik levélanalízis elvégzése. A mintavételi egység kijelölésénél alapul kell venni a talajmintavételi egységet (5 hektár), amit ezen belül a faj, illetve fajta határol be. A mintavételi egységbe egy faj, illetve egy fajta kerülhet. Vegyes állomány esetén a fő fajt, fajtát kell mintázni. A mintavétel hogyanjáról további részleteket Balázsik Zsófia honlapján talál az olvasó – így arról, hány mintavételi egységről kell mintát kell venni, mikor kell a laboratóriumba juttatni, milyen eszközökkel, hol és hogyan kell a vételezést elvégezni. A honlap eléréséhez kattintson a képre!