Észtországban találtak olyan, a papírjai szerint lengyel eredetű epreket, amelyekben az EU-ban évekkel ezelőtt betiltott hatóanyagokat mutattak ki. Most azt vizsgálja a lengyel hatóság, honnan származhatott az áru.

Több tonnás tételben érkezett
Az Európai Unióban betiltott növényvédő szerek maradványait találták a megengedett határérték feletti mennyiségben egy észtországi piacon. Az eper a dokumentumai szerint lengyel eredetű volt, és összesen 4800 kilogramm került ebből a kifogásolt szállítmányból az észt piacra. Triinu Allika, az Észt Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Felügyelet élelmiszerügyi osztályának vezetője elmondta: „A mintákat július 12-én a haapsalui piacon gyűjtöttük be. Az elemzésük alapján a klórtalonil és az imidakloprid hatóanyagok határérték feletti mennyiségben voltak jelen a termékben.”
Évekkel ezelőtt betiltott hatóanyagok
A klórtalonil számos gombabetegség ellen védett sokféle kultúrát, utoljára 2020 májusában lehetett felhasználni az EU területén. Az imidakloprid rovarölő csávázószert két másik neonikotinoiddal (klotianidin és tiametoxám) együtt tiltották be 2018-ban, de üvegházi felhasználása továbbra is engedélyezett maradt. 2020-ban a hatóanyag legnagyobb, németországi gyártója úgy döntött, befejezi az előállítását. A gyakorlatban még 2022-ben is lehetett olyan kifutó készítményeket vásárolni, amelyekben jelen volt az imidakloprid. 2025-ben azonban már valószínűtlen, hogy korábban bespájzolt készleteket használnának fel egyes európai termelők.
Honnan származhat?
Lengyelország nagy exportőr eperből, 2023-ban frissen 50 ezer, fagyasztott formában 60 ezer tonnát szállított ki az országból, főként az olyan igényes piacokat veszi célba, mint Németország, Franciaország, Belgium, Svédország. Szezonon kívül importál is szamócát. 2023-ban 12,5 ezer tonna epret fogadott Görögországból és 9,5 ezer tonnát Spanyolországból, ahová Marokkóból is érkezik áru.
Júliusban ezekből az országokból már csak minimális mennyiségben tud beszerezni, valószínűbb, hogy Albániából, Szerbiából vagy Ukrajnából futhatott beolyan tétel, amelyik az Európai Unióban már nem engedélyezett hatóanyagot tartalmazott. Meglehet, hogy ilyen, EU-n kívüli epreket exportáltak tovább Lengyelországból, de az is megeshet, hogy egyszerűen lengyelnek hamisították valakik az árut.
Az észt hatóság nyomon követte az eper elosztását, amit addigra elfogyasztottak a vásárlók. A kockázatértékelés alapján azonban arra jutottak, hogy a túllépés nagyon csekély mértékű volt, és mivel ezek az anyagok alacsony toxikusságúak, az eper fogyasztása nem jelentett közvetlen veszélyt az emberi egészségre. Az Észt Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Felügyelet értesítette a lengyel illetékes hatóságot, amelyik jelenleg is vizsgálja az esetet.
Kapcsolódó cikkünk: Ez áll a lengyel siker mögött.