A 450 szentesi termelőt tömörítő DélKerTÉSZ szerint párásítókkal és árnyékoló rendszerekkel, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásával csökkenthetők a hőstressz okozta károk a hazai hajtatottzöldség-termesztésben.
Csökkenő termés és árbevétel
2024-ben a DélKerTÉSZ tagjai 56,4 ezer tonna zöldséget értékesítettek, ami 11%-os visszaesést jelent. A paprikák és paradicsomok frisspiaci forgalma 25 ezer tonna volt, az árbevétel pedig 19,2 milliárd forintra csökkent, ami 2,8 milliárd forintos mínuszt jelentett az előző évhez képest. Összességében a termelők 2,5 milliárd forinttal kevesebbet kaptak a terményeikért. Az extrém hőség különösen augusztus-szeptemberben okozott jelentős károkat, ami áruhiányhoz vezetett, különösen a paradicsom esetében.
Klímaszabályozás az AI segítségével
A termelők egyre inkább felismerik, hogy a szélsőséges időjárás elleni védekezés fejlesztések nélkül lehetetlen. A DélKerTÉSZ 2024-ben 2 milliárd, 2025-ben pedig 1,6 milliárd forinttal támogatja a beruházásokat, és a KAP kertészeti pályázatok sikerétől függően akár 10 hektárnyi új üvegház is létesülhet.
A klíma- és a tápanyagszabályozásban is sokat segít a mesterséges intelligencia. Az időjárás-előrejelzésből modellezve ugyanis sokkal gyorsabban tud beavatkozni, és reagálni a klimatikus körülményekre, illetve ideális körülményeket teremt a növényeknek szellőztetéssel, árnyékolással, tápoldatozással. A növényházi monitoringrendszer figyelemmel kíséri a külső hőmérsékletet, páratartalmat, de azt is nézi, hogy az öntözés során a növény hogyan vette fel a vizet és a tápanyagot.
Idei várakozások
A termeléshez képzett kertészekre és idénymunkásokra is szükség van, azonban a foglalkoztatási szabályok változása nehezíti a munkaerő biztosítását. A jelenlegi törvénymódosítás lehetőséget ad arra, hogy a munkások 120 nap után további 90 napig dolgozhassanak. A DélKerTÉSZ bízik abban, hogy a belföldi fogyasztás lassan emelkedni kezd, és akár a 2019-es szintet is elérheti. Az áfamentes zöldség- és gyümölcsvásárlás lehetősége a nyugdíjasok számára további keresletet generálhat. A szövetkezet külföldön is növekedési lehetőségeket lát.