fbpx

Addig kell pályázni, amíg lehet

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 március 20.

A kecskeméti Portfólió Agrárium konferencia egyik legszélesebb érdeklődésre számító témája a mezőgazdasági támogatások voltak. Az ehhez kapcsolódó első kerekasztal-beszélgetést Farkas Sándor miniszterhelyettes vezette fel.

öntözés
A „kis” öntözési pályázat forrásai már a februári benyújtási szakaszban csaknem teljesen kimerültek (fotó: Horizont Média Kft.)

A szakpolitikus hangsúlyozta, hogy a rendszerváltás utáni legnagyobb fejlesztéseknek lehetünk szemtanúi az ágazatban. Ebben a pénzügyi ciklusban már 35 felhívás jelent meg 1675 milliárdos összeggel. A legnépszerűbb kiírások az állattartó és a feldolgozó üzemek fejlesztését célozták, ezekre 4-5-szörös túljelentkezést tapasztaltak. A tervek szerint idén még közel 40 kiírás jelenik meg, ami komoly terhet rak a bírálati rendszerre is. Mint a konferencia további részeiben kiderült, ez járhat kifizetési csúszásokkal, ami banki oldalon a támogatások előfinanszírozását teszi kockázatosabbá.

Az öntözési kapacitások fejlesztése évtizedes elmaradásunk volt, ezt most pótoljuk. Eddig 32 ezer hektárral bővült az öntözött terület, a legújabb, kis pályázat keretében 218 kérelem futott be március 3-ig 15,5 milliárdos forrásigénnyel. Ez azt jelenti, hogy csak egymilliárd forint maradt a kasszában a szeptemberi benyújtási szakaszra” – érzékeltette az érdeklődést Farkas Sándor. Tudni érdemes, hogy a bő 49 milliárdos forrású, komplex öntözésfejlesztési pályázat ablaka március végéig még nyitva áll, ez legközelebb októberben pályázható meg.

A miniszterhelyettes előadás során szólt a fiatalokról, akik a területalapú támogatás mellé még több mint 250 ezer hektárra kaptak kiegészítő kifizetést, és hamarosan indul a pályakezdő fiatalok és a gazdaságot átvevők pályázati rendszerben történő, többéves támogatása is. A két konstrukciót felfokozott várakozás övezi, itt írtunk róla: Fiatalok, ne siessetek, lesz idő a két pályázatról dönteni!

Farkas Sándor rámutatott, hogy a magyar agrárérdekek védelme érdekében kiemelten fontos a KAP forrásainak megőrzése és az ágazat stabil finanszírozása. Ehhez az is szükséges, hogy az egész társadalom szorosabban kapcsolódjon az agráriumhoz, jobban értse, miért fontos az élelmiszertermelés biztonsága, ne kérdőjelezze meg az agrártámogatások létjogosultságát. A konferencia további részében részletesebben is belementek a szakemberek annak elemzésébe, hogy az európai közös büdzsé és az agrárforrások felhasználásának szabályai milyen irányokat vehetnek.

Nyitókép: Farkas Sándor/Horizont Média Kft.

▼Hirdetés

▼Hirdetés