December végéig 40 százalékkal rosszabb eredményt értek el a liszt exportjában a törökök, mint egy évvel korábban, ami a búza importtilalmának köszönhető. Most pedig gyenge vetésekkel fordulnak rá a tavaszra.

Az idei termés sem látszik jónak
Az USDA összegzése szerint Törökországban tavaly 19 millió tonna búza termett, 2 millió tonnával kevesebb az egy évvel korábbinál, ami a szárazabb időjárással magyarázható. A csapadékhiány azóta is jelen van az országban. 2024 októbere és 2025 decembere között 16 százalékkal kevesebb eső hullott a történelmi átlagnál, és 28 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. Az idei termésen már csak egy csapadékosabb tavasz javíthat. A török mezőgazdasági minisztérium arra bátorítja a gazdákat, hogy alacsonyabb vízigényű növényeket termesszenek azokon a területeken, ahol a vízkészletek korlátozottak.
Januártól élénkebb a búzaimport
A következő aratásig 20 millió tonna búzát fogyaszthat el Törökország. Az október közepéig fennálló importtilalom után a malmok búzaszükségletének 15 százaléka származhatott importból, majd januárban 25 százalékra emelték ezt a kvótát. A kereten kívüli behozatalt 130 százalékos vám sújtja, azaz lehetetlenné teszi. Az engedélyezett import keretében érkező búza szinte teljes egészében Oroszországból származik, mintegy 70 dollárral olcsóbban, mint amennyibe a török termény kerül. Utóbbinak tonnánként 310 dollár (119–120 ezer Ft/t) az ára. Az importált búza mennyisége a várakozások szerint 5 és 6 millió tonna között lesz, döntően orosz forrásból.
Már nem lehet visszahozni az első félév exportveszteségeit
Az előrejelzések szerint a következő aratásig 7 millió tonna búzaegyenértéket exportál Törökország, ami szerénynek mondható, és egyértelműen a behozatali korlátozások számlájára írható, mivel ezzel a törökök piacot veszítettek a lisztjük számára (különösen Irakban). Lisztexportjuk az értékesítési szezon első hat hónapjában (december végéig) több mint 40 százalékkal 1,2 millió tonnára csökkent (búzaegyenértékben 1,7 millió tonnára). A kivitel a következő hónapokban felgyorsulhat. A törökök a szíriai politikai változások nyomán új exportlehetőségekben is bíznak. Eközben a tésztaexport mennyisége éves szinten változatlan maradt, 664 ezer tonna volt. A legnagyobb felvevőpiacok Szomália, Ghána és Togo voltak.