Az Év kukoricaszilázsa díj 2020 átadására 2021. június 2-án, a Szarvasmarha-ágazati Szemináriumon került sor, Szolnokon. A díj alapját képező vizsgálati eredmények az ÁT Kft. Takarmányanalitikai Laboratóriumába érkező 411 mintára vonatkoznak és a 2020. 09. 01–2021. 05. 20. közötti időszakot ölelik fel.
Az értékelés során a 30–40% közötti szárazanyag-tartalmú, 70%-ot meghaladó CSPS-értékű, 35%-ot megközelítő vagy azt meghaladó keményítőtartalmú és jól erjedt szilázsokat rangsoroltuk. A 2020-ban betakarított szilázsokban az átlagos keményítőtartalom 31,7% volt, ezért az összes keményítőtartalom szempontjából kevésbé vettük szigorúan a 35%-os határt. Ebben az évben azonban sokkal kritikusabban lett mérlegelve a keményítő és az emészthető keményítő kapcsolata. A nagy vegetatív tömeg ugyanis rendkívüli hozamokat produkált (országos átlag: 33,5 t/ha; Heves és Békés megyében 45 t/ha!), de ez együtt járt a mérsékelt keményítőtartalommal.
Aki előre látta ezt a hatást, dönthetett arról, hogy megelőzi azt a szerencsétlen helyzetet, amikor a nagy hozamú, fantasztikus növényből keményítőhiányos kukoricaszilázs készül.
Két dolgot lehet tenni a keményítőtartalom növelése érdekében: várni a nagyobb keményítőtartalomra vagy magasabb tarlóval betakarítani a növényt. A nagyobb szárazanyag-tartalom azonban bár növeli a keményítőtartalmat, de csökkenti a keményítő emészthetőségét! Ebből következően csak mérsékelten emeli az emészthető keményítőtartalmat (1. ábra) és jelentősen növeli a keményítőveszteséget (a bélsár keményítőtartalmát, 2. ábra és 1. táblázat).
Hozzá kell tenni, hogy a jó szemroppantottság természetesen javíthatja a keményítő emészthetőségét ebben a szárazanyag-tartományban is! Abban az esetben, ha 32–35% szárazanyag-tartalom mellett további 20 cm-rel megemeljük a tarlómagasságot, úgy +2-3%-kal emelkedik a keményítőtartalom, tehát elérjük azt a keményítőtartalmat, amit egyéb esetben (30-40 cm-es tarlómagassággal) csak 38-40% szárazanyag-tartalom mellett tudtunk volna.
De közben nem csökken a keményítő emészthetősége, nem emelkedik a trágyával kidobott keményítő és javul a rostemészthetőség. A 100%-os keményítőemészthetőség csak kiváló szemroppanottsággal és nem túl magas szárazanyag-tartalommal érhető el. Ez egyben kedvező rostemészthetőséget fog maga után vonni. A tárolás időtartama is meghatározó jelentőségű, de ezt nem tudjuk figyelembe venni az értékeléskor (a mintavétel időpontja ugyanis nem feltétlenül jelzi a depó életkorát).
Ezért először azokat a tehenészeteket mutatjuk be, ahol a keményítőemészthetőség legalább 95% volt (az alapértékek pedig az következő tartományban voltak: 30–40% szárazanyag, >70% CSPS)!
‑ Szombathelyi Tangazdaság Zrt., Felsőnyírvár,
‑ Hód-Mezőgazda Zrt., Vajhát,
‑ Berek-Farm Kft.,
‑ Cosinus Gamma Kft., Apajpuszta,
‑ Dunagyöngye 2000 Mg Zrt.,
‑ DPMG ZRT., Törtel,
‑ Tedej Zrt., Hajdúnánás, Daróczi-major,
‑ Agroprodukt Zrt., Csót,
‑ Dupor Kft., Nemeske,
‑ Állért Kft., Ete,
‑ Galgamenti Mg. Kft., Tura.
Igazságtalan lenne kihagyni azokat a cégeket, amelyek nagy szárazanyag- és keményítőtartalommal takarították be a silókukoricát, hiszen ezek a szilázsok is kiválóak. Gyengébb keményítőemészthetőség mellett is jelentős emészthetőkeményítő-tartalmat tudnak biztosítani a tehénnek (bár nagyobb veszteséggel).
Az alábbiakban láthatják azokat a szilázsokat, melyek keményítőemészthetősége 90–95% között volt (30–40% szárazanyag, >70% CSPS).
‑ Euro Rosé Kft., Hács,
‑ Agroprodukt Zrt., Zsigmondháza,
‑ Lakto Kft., Dabas,
‑ Szombathelyi Tangazdaság Zrt., Rangutmajor,
‑ Jászberényi Kossuth Zrt.,
‑ Bovinia Kft., Takácsi,
‑ Hunland Production Kft.,
‑ Tyrol Mg Kft., Zalaszentiván,
‑ Hús-Állat Import Export Kft.,
‑ Béke Mg. Zrt., Hajdúböszörmény.
A CSPS-érték átlaga 2021-ben megközelítette az optimumot (69%)! A 267 vizsgálati eredményből 17% volt 80% felett és mindössze 4,5%, 50% alatt. A 2. táblázatban láthatóak azon cégek (a díjnyertesek kivételével), melyek 80% feletti szemroppantottsággal takarították be a silókukoricát. Gratulálunk az eredményhez!
A „szépségdíjasok”, azaz a szemroppantottságban a legjobbak az alábbiak voltak:
A legjobb szemroppantottság megosztott első díja (hagyományos technológia, John Deere) tulajdonosa és a kiváló tömegtakarmány-előállítója (267 takarmánymintából) Berek-Farm Kft., 87,7% CSPS
A legjobb szemroppantottság megosztott első díja (hagyományos technológia) tulajdonosa és a kiváló tömegtakarmány-előállítója (267 takarmánymintából) Cosinus Gamma Kft., Juhászföld, 87,5% CSPS.
Az év kukoricaszilázsa 2020 díj tulajdonosa és a kiváló tömegtakarmány-előállítója (411 takarmánymintából) Hód-Mezőgazda Zrt., Vajhát
Az év kukoricaszilázsa 2020 díj tulajdonosa és a kiváló tömegtakarmány-előállítója (411 takarmánymintából) Szombathelyi Tangazdaság Zrt., (Ják, Felsőnyírvár)
Tiszteletünk és megbecsülésünk jeleként örömmel adtuk át Az év kukoricaszilázsa 2020 megosztott díjat a Szombathelyi Tangazdaság Zrt.-nek (Ják, Felsőnyírvár) és a Hód-Mezőgazda Zrt.-nek. Mindkét esetben 100%-os keményítőemészthetőségű volt a szilázs, 32%-os szárazanyag-tartalommal (80%-os és 82%-os CSPS-érték mellett). Ennek a két szilázsnak a kiindulási keményítőtartalma nem volt kiemelkedő, de az emészthető keményítőtartalom 25–50 g/kg sza. értékkel meghaladta a legjobb szilázsok átlagát, és 75–100 g/kg sza. értékkel az országos átlagot, ami a kedvező fenofázis és a kiváló szemroppantottság eredménye.
Gratulálunk az állattenyésztő, növénytermesztő és gépész kollégáknak, a jó csapatoknak és a gépgyártóknak egyaránt!
SZERZŐ: DR. OROSZ SZILVIA • ÁT KFT.