Amikor arról cikkezünk, hogy milyen pompás vételi ajánlatok hangzanak el az egyes terményekre, hozzá kell tennünk, hogy az előállításukhoz szükséges alapanyagok is sokat drágultak, talán még nagyobb mértékben.
A tarlókezelés felszívódó hatóanyaga nagyon drága lett (Forrás: RHET Scottish Borders CI)
Hároméves csúcsra emelkedett a glifozát ára a nemzetközi piacon. Májusban egy kilogramm hatóanyagért már 6,2-6,9 dollárt kell leszurkolniuk a kereskedőknek. Az alábbi grafikon jól érzékelteti a trendet. Plusz a legfontosabb kínai szállítók csak 2021 októberére ígérik a megkötött szerződések teljesítését. Márpedig amíg India nem tud felfejlődni Kína mellé, addig az ázsiai óriás dönti el, hogy a világ mennyi hatóanyaghoz jut. (Lásd erről cikkünket: Közvetve minden Ázsiából jön és oda megy.)
Áradás, Covid, pszihózis
2020-ban a Szecsuánban egy áradás tépázta meg a glifozát-gyártást, ekkor kezdődött el a fokozatos áremelkedés. A Coviddal járó nemzetközi készletezési láz is kapacitásszűkéhez vezetett a termelésben és a szállítmányozásban. A glifozát gyártásához szükséges sárga foszfornak is megnőtt az ára, ami csökkentette a gyárak nyereségét – ezt nyilván ellensúlyozni akarják. A glifozát iránti kereslet jellemzően szeptemberben a legnagyobb a világban, így nem valószínű, hogy eddig az időpontig fordulat áll be az ártrendben, bár a piac már nagyon várja a „tetőzést”. A glifozát ára ugyanis 2019 azonos időszakához mérten nagyobb mértékben nőtt (87%-kal), mint például a szója ára (67%). 2021-ben az inflációs kockázat is megnövekedett, ami szintén nem az árcsökkenés irányába hat.