Rossz termés idején nem fogy a műtrágya

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 november 13.

2025 harmadik negyedévében valamennyi műtrágyaféleség drágábban volt hozzáférhető a gazdák számára, mit egy évvel ezelőtt. A júliustól szeptemberig tartó időszakban szembesültek a rossz kukorica- és napraforgóterméssel is a gazdák. Nem csoda, ha elszállt a vásárlási kedvük, és ötödével kevesebb műtrágyát vettek, mint egy évvel ezelőtt.

műtrágya
fotó: Shutterstock

A nitrogéntermékek közül csak a karbamid tudott teret nyerni

Az AKI legfrissebb jelentése szerint most is a mészammon-salétromból (MAS) fogyott a legtöbb a megfigyelt időszakban, de így is harmadával csökkent a termék iránti kereslet idén. A visszaesés aránytalanul nagy ahhoz képest, hogy a termék egy év alatt csak 13%-ot drágult. A legkevésbé a kálium-klorid ára emelkedett (+8%) a harmadik negyedévben, ebből 39%-kal többet is vásároltak a gazdák. Az őszre készülve a MAP 16,5%-os drágulását is figyelmen kívül hagyták, és ebből is 50%-kal többet szereztek be. A 10%-kal drágább karbamidból pedig csaknem harmadával nőtt a kereslet.

A többi megfigyelt termékből csökkent a forgalom. A legnagyobb mértékben a 27%-kal drágább ammónium-nitrát iránti kereslet csökkent (–74%), így a gazdálkodók kilencszer több karbamidot vásároltak, mint ammónium-nitrátot. A 17%-kal magasabb áron forgalmazott szuperfoszfátból is kevesebb került a gazdákhoz (–61%). Az AKI elemzői megjegyzik, hogy a legtöbb műtrágya az idei második negyedévhez mérten is drágult.

Műtrágyák ára

Rovarölőből jóval kevesebb fogyott

A növényvédő szerek esetében a megfigyelt termékekből 5,4 százalékkal többet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban, noha az árak – néhány kivételtől eltekintve – némileg emelkedtek. A gyomirtókból 8,7%-kal többet értékesítettek, ellenben a rovarölőkből 17%-kal, gombaölőkből pedig 6,8%-kal csökkent a forgalom a tavalyi év azonos időszakához mérten. A gombák elleni harcban legnagyobb mennyiségben egy rézkészítmény fogyott, míg a rovarokkal szemben most is egy talajfertőtlenítőből vásároltak a legtöbbet. A gyomirtás dandárja ismételten a glifozátra maradt.


MezőHír Tudástár: Műtrágya-kereslet visszaesés – A rossz terméseredmények és az emelkedő árak miatt 2025 harmadik negyedévében ötödével csökkent a műtrágya-forgalom Magyarországon.

▼Hirdetés

▼Hirdetés

Mezőhír
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.