Az elmúlt héten több fontos gabonatermő régióban folytatódtak az esőzések, kivéve Ausztráliát és Kínát. A magyar Alföld helyzete nem javult.
Májusban Ukrajnában alapvetően kedvezőek a feltételek minden kultúra számára, így az USDA viszonylag optimista terméselőrejelzései beigazolódhatnak. Ugyanakkor márciusban és áprilisban a fagyok és a száraz időjárás miatt a repce- és búzatáblák egy részét elveszítették a gazdálkodók. Ezek helyére jellemzően napraforgó és kukorica került, 100–200 ezer hektáron. A következő hétre Ukrajnában és Oroszországban újabb csapadékhullámokat jeleznek előre, miközben a hőmérséklet 20–22 °C-ra emelkedik. Ez gyorsítani fogja a tavaszi kultúrák fejlődését, és tovább javítja az ősziek hozamait.

Az USA középső-nyugati és prériállamaiban is folytatódtak a záporok és esőzések, amelyek felgyorsították a vetést és a növények fejlődését. A kedvező talajállapot lehetővé teszi a szója- és kukoricaterület növelését, különösen annak fényében, hogy javulnak a kereskedelmi kapcsolatok Kínával – ez pedig növeli az exportélénkülés iránti optimizmust. A jövő héten is várhatók időszakos esőzések, miközben a hőmérséklet emelkedik, így befejezhető lesz a kukorica és a szója vetése.
A kanadai termőterületeken a szórványos csapadék elősegíti a vetési munkákat, amelyek már most is előrébb tartanak, mint tavaly ilyenkor. A gazdálkodók kihasználják az időt, hogy haladjanak, mivel a jövő hétre újabb esők várhatók. A hőmérséklet azonban csökken, és helyenként fagyok is előfordulhatnak.
Európában is kedvezően alakultak a csapadékhullámok, azonban Németország egyes részei kimaradnak belőle. Magyarországon az Alföld közepe szenved tartós csapadékhiányban. A meteorológusok szerint a következő héten újabb front érkezik. Hazánkba, sajnos, nem hoz érdemi mennyiségű esőt. (Lásd még: Tavaszi aszály: ahol nagyon kellene, ott nem esik.)
A kukorica és a takarmánybúza ára az alábbiak szerint alakul Európában. A magyar gabona drágább most, mint tavaly ilyenkor volt, ami a legutóbbi gyenge kukoricatermés hozadéka.

Kínában a középső régiókban az utóbbi időszakban hullott esők ellenére továbbra is szárazság uralkodik, ami megterheli az éppen generatív fázisban lévő búza- és repceállományokat. A párleveles kukorica- és szójaállományok is szomjaznak. A következő két hétben több frontrendszer is átvonul, de ezek csak korlátozott mennyiségű csapadékot hoznak. Az északi területeken – ahol főként kukoricát és szóját termesztenek – kedvezőbb a helyzet.
Kelet-Ausztráliában az átlagosnál kevesebb a csapadék a búzaövezet nagy részén. A búza és a repce már stresszhatásokat mutat.