Tavasszal a gabonák intenzív vegetatív fejlődése erőteljes lombnövekedéssel jár, ami ideális táplálékforrást jelent a kártevők számára. Az enyhe tél kedvezett a károsítók áttelelésének, így idén a vetésfehérítőtől is fokozott nyomásra kell számítani.
A tavaszi kártevőegyüttes meghatározó tagjai közé tartoznak a vetésfehérítők. Míg az imágók akár teljesen át is rághatják a leveleket, a lárvák inkább hámozgatják a szöveteket, jelentősen csökkentve ezzel a növények asszimilációs felületét. A sérült levélérközök kifehérednek és elhalnak. Súlyos fertőzés esetén a zászlóslevél pusztulása akár jelentős terméscsökkenést is eredményezhet: árpában a veszteség 30–40%-os, búzában 5–10%-os is lehet. A kártevő azonban nemcsak árpában és búzában, hanem tritikáléban, zabban, rozsban és kukoricában is megjelenhet.

Leggyakrabban a veresnyakú árpabogár (Oulema melanopus) okozza a problémát, de előfordulhat a veresnyakú zabbogár (O. rufocyanea), a kék árpabogár (O. gallaeciana) és a kéknyakú búzabogár (O. septentrionis) is. Biológiájuk hasonló, leginkább a bábozódás helyében különböznek.
A védekezés hatékonyságát már a kalászos fajtája is befolyásolja: a szőrözöttebb levelű fajtákat a kártevők kevésbé kedvelik, így ezek választásával csökkenthető a fertőzés kockázata. Az első inszekticides kezelésre akkor van szükség, amikor az imágók tömegesen betelepülnek – ha a tábla szélén 1 négyzetméteren több mint 8 egyedet találunk, indokolt a beavatkozás. A második kezelést a lárvák ellen kell időzíteni, amikor a felső levelek 20%-án megjelenik a jellegzetes hámozgatás.
Gyakran a vetésfehérítők elleni védekezést levéltetvek elleni kezeléssel is összekötik. A megfelelő készítmény kiválasztásánál figyelni kell, hogy a széles hatásspektrumú rovarölők nem mindig bizonyulnak kellően hatékonynak, és a természetes ellenségek sem nyújtanak elégséges védelmet. A kalászosokban a vetésfehérítők ellen több hatóanyag (pl. acetamiprid, cipermetrin, deltametrin, eszfenvalerát, flupiradifuron, gamma-cihalotrin, lambda-cihalotrin, pirimikarb, tau-fluvalinát) is engedélyezett.
Fontos a kijuttatás előtt a hatósági engedélyokiratok ellenőrzése, és érdemes növényvédelmi szakembert is bevonni a folyamatba.
Lásd még szakcikkünket: Az őszi kalászosok kártevői
Forrás: nak.hu