A tervek szerint 15–30 nyertest várnak az augusztusban nyíló biogázüzemi kiírásra. A kisléptékű beruházásokra is több százmillió forint támogatás igényelhető.

A „Biogáz és biometán termeléséhez kapcsolódó beruházások támogatása” című pályázati felhívást az Energiaügyi Minisztérium a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. (NFFKÜ) útján hirdeti meg. A pályázat tervezte már társadalmi egyeztetésen van.
A teljes biogáztermelés jelenlegi volumene hazánkban 203 millió m³. A 2022-es adatok alapján 104 telephelyen folyt biogáztermelés, melyből 6 üzem termelt 7,5 millió m³ feletti mennyiséget. (Mezőgazdasági alapanyagra mintegy 40 üzem épít.) A tervezett pályázat támogatást nyújt új biogáz- és biometán-előállító kapacitások építéséhez és a meglévő kapacitások fejlesztéséhez. Ehhez a rendelkezésre álló keretösszeg összesen 40 milliárd forint.
A kisméretű üzemek (500 m3/h biogáztermelés alatt) korszerűsítésére, illetve létesítésére 18 milliárd forintot különítenek el. Ebből források csak akkor csoportosíthatók át a nagyberuházásokra, ha a kisméretű üzemek létesítésére beérkezett igények nem merítik ki az elkülönített keretet. A kiíró összesen 15–30 nyertessel számol.
A pályázat keretében támogatható
- a biogáztrágya gyűjtése, tárolása, mozgatása,
- a szerves anyagok feldolgozása, az ehhez szükséges üzemi-, technológiai és kiszolgáló épületek építése/bővítése/felújítása és berendezések, eszközök beszerzése,
- a fermentációs technológia és infrastruktúra kialakítása,
- a hő- és/vagy villamos energia előállítását és továbbítását szolgáló berendezések beszerzése és telepítése;
- a termelés során keletkező melléktermékek feldolgozásához szükséges eszközpark beszerzése.
A 700 m3/h biogáz előállító kapacitást elérő üzem esetén támogatható a szén-dioxid tárolása, a biometán-szállító csővezeték létesítése, a cseppfolyósító és komprimáló berendezések beszerzése.
Pályázatonként igényelhető támogatás összege minimum 500 millió, maximum 5 milliárd forint lehet. Kisméretű üzemek korszerűsítésénél a támogatás összege minimum 200 millió, maximum 800 millió forint. A támogatás mértéke az igénylő vállalkozás méretétől függ. A mikro-, és kisvállalatok 65%, a közepes méretű vállalatok 55%, a nagyvállalatok 45%-os támogatási hányadra számíthatnak.
A beruházások megvalósulásának záró dátuma 2028. december 31.
A pályázatok elbírálása a tervek szerint 2025. augusztus 4.-én kezdődik és három szakaszban 2025. november 7-én zárul.
A pályázat tervezete itt olvasható.