fbpx

Gyengülő orosz búzakivitel mellett is esnek az árak

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 március 27.

Még tovább lassult az orosz búzaexport, a szezon végére már az ötéves átlagot is alulmúló kivitelt várnak az elemzők. A gyenge orosz teljesítmény ellenére a nemzetközi búzaárak jóval nyomottabbak, mint februárban voltak, amiről leginkább a déli félteke kínálata tehet.

búza tároló
Fotó: Horizont Média Kft.

Februárban a felére esett az orosz búzakivitel

A SovEcon elemzői szerint Oroszország teljes búzaexportja július és február között 32,6 millió tonna volt, szemben az előző évi 33,8 millió tonnával. Ez nem tűnik jelentős elmaradásnak, de a kivitel dinamikája azt mutatja, hogy az idei februári teljesítmény már meg sem közelítette az ötéves kiviteli átlagot: 1,9 millió tonna búza volt a szokásos 4,1 millió tonnával szemben.

Az elemzők szerint a búzaexport tovább lassul a gyenge jövedelmezősége miatt. Az exportőrök árrései az előző év vége óta negatívak, míg ősszel még 5–10 dollár körül mozogtak tonnánként. Ennek alapvető oka, hogy az idei búzakészletek március 1-jére 11,6 millió tonnára csökkentek, ami harmadával alacsonyabb az előző évi szintnél. A kevés áru magasabb belföldi árszintet hozott, ugyanakkor a kivitelt kvóták és vámok terhelik. A békevárakozásokkal gyorsan erősödő rubel is nehezíti a kereskedők helyzetét.

A SovEcon ezért 1,5 millió tonnával tovább csökkentette az orosz búzaexport várható eredményét a futó értékesítési szezonra, így az 40,7 millió tonna lehet. Ez már kevesebb, mint az ötéves átlag (40,9 millió tonna), és 22 százalékkal marad el a tavalyi 52,4 millió tonnától. Az elemzők szerint a következő aratásig még élénkülhet a kereslet a búza iránt. Azt is hozzá teszik, hogy most el nem adott termény az aratás utánra átnyúló készletet fogja gyarapítani, így a következő exportelőrejelzést 39,1 millió tonnára emelték.

Nyomott nemzetközi árak, magas hazaiak

Az Oroszországban megtermelt 11,5 százalék fehérjetartalmú malmi búza ára (FOB) az azonnali szállítási határidőre vonatkozóan 252 dollár/tonna volt március elején, az áprilisi pedig 248 dollár/tonna. A 12,5 százalék fehérjetartalmú oroszországi termény spot piaci ára 238 dollár/tonna volt ugyanekkor. Romániában ekkor 243 dollár/tonnáért vásárolták a malmi búzát az AKI piaci jelentése szerint.

A párizsi tőzsdén is bezuhant a malmi búza ára márciusban:

búza májusi ára
Forrás: barchart.com.

Az ausztrál takarmánybúza spot piaci ára mindössze 203 dollár/tonna. (Lásd még: Úton a déli félteke búzája, az argentin árunál nincs olcsóbb és Indul az ausztrál búzacunami!) A takarmánybúza azonnali kikötői ára Romániában és Bulgáriában március elején 229 dollár/tonnáig ereszkedett (Tallage), az ukrajnai árak pedig magasabbak voltak ennél (232 dollár/tonna).

Magyarországon szűkebb az árkülönbség a kétféle áruminőség között, amit a kukoricahiány magyaráz, emellett rendkívül magasak az árak, közelítik a 2023. évi szintet (az árpáé át is lépte azt). Az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 86 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával március második hetében. Ez már súrolja a párizsi, májusi árszintet, és mintegy 10 ezer forintos túlértékeltséget mutat. Tavaly ilyenkor 35 százalékkal olcsóbban lehetett malmi búzát vásárolni.

A takarmánybúza még drágábbnak számít, 82,4 ezer forint/tonnáért (+37 százalék) forgott március közepén. A kukorica ára közelítette ezt (81,7 ezer Ft/t), az árpa pedig mindkettőt lehagyta (83,1 ezer Ft/t). Az árpa 58 százalékkal drágult egy év alatt. (Lásd még cikkünket: November óta drágább az árpa, mint a kukorica.)

▼Hirdetés

▼Hirdetés