Február elsejétől megengedett a kalászosok fejtrágyázása. A kérdés inkább az, lesz-e elég eső a hasznosulásához? Ebben a pillanatban a borsodiak még nem érzik, de ők is látni fogják: a február nagyon száraz hónap lesz.
Még nem érezzük a bajt
Jelenleg a Kisalföld az ország leszárazabb pontja, nagy területen az 50%-ot sem éri el a talaj hasznosítható víztartalma a felső 20 centis rétegben. Északkelet-Magyarországon még nem érzik a bajt a gazdaságok, hiszen az utóbbi napok esőzései nyomán itt telített a talaj felső rétege. Visszatértek a hidegek is. Az éjszakák egészen február közepéig fagyosak lesznek, napközben is csak 3-5 fokig melegszik az idő. A kérdés azonban már inkább az, hogy lesz-e eső, kezdjük-e szórni a fejtrágyát?
Lehetni éppenséggel lehetne. A nitrátrendelet 2021. évi módosítása óta a nitrátérzékeny területeken is megengedett az őszi vetésű kalászosokat fejtrágyázása február elsejétől. 17%-nál meredekebb lejtésű területeken, illetve fagyott, vízzel telített, vagy hótakaróval borított talajra azonban továbbra sem szórható ki trágya. Továbbá a felszíni vizek partvonalának 2 méteres sávjában sem adható ki.
Kiéhezett vetések
Az állományok heterogén fejlettséget mutatnak. A búzavetések nagyjából fele október elején, a másik fele csak novemberben került a földbe. A tél enyhe volt, a déli országrészben az aknázólegyek nyüvei még januárban is aktívak voltak. Azt, hogy a vírusvektorok mekkora kárt tudtak csinálni, hamarosan meglátjuk a foltszerű sárgulásokból, törpülésekből. Az állományok általános halványodása a nitrogénhiányra utal. A gazdaságok többségében már tűkön ülve várták, hogy elindíthassák a műtrágyaszórást. A bokrosodásig el sem jutott vetésekkel kicsit türelmesebbek a termelők.
A tápanyagfelvételt segítő esőre belátható időn belül – sajnos – nincs kilátás. Ebben a cikkben már írtunk róla, hogy a február 34 év távlatában a legszárazabb hónapunk. 2020 óta csak egyszer volt „átlagos” a csapadékellátottsága, egyébként szinte aszályos. Az előrejelzések szerint az idei februárunk az átlagosnál is mintegy 6–10 mm-rel kevesebb esőt fog hozni. Ez sajnos azt jelenti, hogy a szilárd műtrágya nehezen fog hasznosulni, plusz február második felében a gyomok is előnyre tesznek szert a kultúrnövénnyel szemben. Március, április és május már átlagos mennyiségű égi áldásban részesítheti a földeket a meteorológusok szerint.