Az ukrán repcekészletek elfogytak, az uniós import oroszlánrésze most Ausztráliából érkezik. Idén ősszel már alighanem a kanadai áruval is számolnunk kell.
![repcemagok kézben](https://mezohir.hu/wp-content/uploads/2025/02/repcemagok-kezben.jpg)
Ausztrália számára az EU repcepiaca a legfontosabb
Az Ausztrál Statisztikai Hivatal adatai szerint az ország novemberben 769,5 ezer tonna repcét exportált, ami jelentősen meghaladja a 2023. novemberi értéket (542,3 ezer tonna).
A novemberi kiszállítások 74%-át három európai tagállam vette fel, ezek sorrendben:
- Németország – 310,1 ezer tonna,
- Belgium – 192,9 ezer tonna,
- Hollandia – 65,7 ezer tonna.
Decemberben 537 ezer tonna repcét exportált Ausztrália, januárban pedig 648 ezer tonna lehet a végeredmény. Februárban további 1,2 millió tonna repce kiszállítása várható. Ez így együtt több mint 3,1 millió tonnát jelent november eleje óta.
Ausztráliában 2024-ben 8%-kal kevesebb repcét arattak, mint egy évvel korábban, de az 5,6 millió tonnás eredmény még mindig a negyedik jobb a feljegyzések sorában. Ebből 4,4 millió tonna termény exportja valósulhat meg. A következő aratástól nagyobb ennyiséget várnak az elemzők, mivel az olajnövény területe a tavalyi 3,5 millió tonnáról 3,8 millió tonnára bővült.
Az EU számára az ukrán forrás az elsődleges
Az EU területén 2024-ben 14%-kal kevesebb (16,9 millió tonna) repce termett, mint egy évvel korábban, és mivel az ukrán kínálat is megcsappant, nem csoda, ha most sok a megrendelés a bőséges ausztrál repcéből. Ezzel együtt Ukrajna marad az EU számára a legkézenfekvőbb beszerzési forrás.
Az uniós piacon az európai aratást követően először mindig Ukrajna termése jelenik meg. Tavaly a háborúzó országban 20%-kal kevesebb repce termett, 3,7 millió tonna. Ebből az aratást követő hat hónapban 2,8 millió tonnát szállítottak ki az országból (92%-ban az EU-ba), ezzel lényegében el is fogytak a készleteik.
Az Európai Unió évente 6-7 millió tonna repcét importál, melynek nagyjából felét Ukrajna biztosítja. A 2023. évi ukrán termésből 3,1 millió tonna érkezett az uniós piacra, míg Ausztrália 1,8 millió tonnával a második legfontosabb beszerzési forrásnak bizonyult. A most futó értékesítési szezonban sokkal közelebb lesz egymáshoz a két ország eredménye.
Kanada közbeszólhat
Az ukrán repcét időben a kanadai kínálatmegjelenése követi a nemzetközi piacon, ez részben már össze is csúszik az ausztrál szállítmányok színre lépésével. Az észak-amerikai ország tavaly 17,8 millió tonnás termést aratott, ami kisebb volt, mint az ötéves átlag (17,9 millió tonna). Az exportálható mennyiséget 7,5 millió tonnára tették az elemzők.
Potori Norbert az AGROmashEXPO-n tartott előadásában arra figyelmeztetett, hogy ha maradnak a Trump elnök által bevezetett, 25%-os importvámok a kanadai termékekre, akkor az észak-amerikai államban előállított repce és repceolaj nagy része Európába terelődhet.