fbpx

Indul a kisebbik öntözésfejlesztési pályázat

Írta: Szerkesztőség - 2025 február 03.

A támogatási kérelmek benyújtására a kisebb léptékű fejlesztések esetében 2025. február 4-től, a komplex beruházásokra pedig 2025. március 4-től lesz lehetőség. A pályázásra több ütemben egészen őszig lehetőség lesz.

öntözés
2023-ban már 153 ezer hektárt öntöztünk (fotó: Horizont Média)

Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképességének megtartásához elengedhetetlen, ezért annak támogatását az Agrárminisztérium prioritásként kezeli. Cél, hogy az öntözött területek nagysága a következő években folyamatosan és jelentősen emelkedjen, ezzel növelve a termésbiztonságot és erősítve a nagyobb hozzáadott értékű növényi kultúrák termesztését.

A kisebb projekteket szolgáló öntözésfejlesztési felhívásban a mezőgazdasági termelők által igényelhető támogatási összeg maximuma 200 millió forint, a teljes forráskeret 16,5 Mrd Ft. A pályázati ablak február 4-én nyílik, és szeptember 29-ig négy szakaszban lehet beadni a kérelmeket. Az elvárt legkisebb üzemméret: 10 ezer STÉ.

A felhívás alapján támogatható:

  • a víztakarékos öntözési technológiák bevezetése, az öntözőrendszerek vízfelhasználásának optimalizálása,
  • a víztakarékos öntözési infrastruktúra és a kapcsolódó műtárgyak korszerűsítése, bővítése és rekonstrukciója, valamint új öntözővíz-szolgáltató művek és rendszerek létrehozása;
  • a tűrhetőnél nagyobb károkat okozó csapadékvizek összegyűjtése és tározóba vezetése;
  • az üzemen belüli mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorációs tevékenységek megvalósítása.

Ezeket a célokat az elszámolható költségek 50%-ának támogatásával finanszírozzák. A beruházásokhoz kapcsolódóan a zöldenergia-termelés kiépítését is támogatják, méghozzá 70%-os intenzitással.

A nagyobb, komplex fejlesztések megvalósítását célzó kiírásban legkevesebb 200 millió, legfeljebb 5 milliárd forintot lehet igényelni. A forráskeret 49,3 Mrd Ft. A kérelmeket március 4. és október 27. között négy szakaszban lehet benyújtani. A fenti támogatott célokon túl a pályázat komplexitását növeli, hogy a természetes szűrőmezők és a felszín alatti tározók kialakítása, illetve az üzemen belüli területrendezési, meliorációs, vízvisszatartási és vízkárelhárítási megoldások is támogatottak.

Kapcsolódó cikkünk: Nehezen bírja a tempót az aszálykárokkal a vízműfejlesztés.