A búza eladásáért nagy lesz harc Kanada számára, a durum terén viszont kellemes helyzetbe kerültek a kanadai exportőrök. Ezt leginkább a franciák és az oroszok bánják.
Jó termelési szezont zártak Kanadában
Kanada évente jellemzően 3,5–5 millió tonna durumot és 20–21 millió tonna búzát tud exportálni. A búza legnagyobb felvevői Indonézia, Japán és az USA, míg a durum elsősorban Algériába utazik, míg a többi ranghelyen váltakozva osztozik Marokkó, Olaszország és az USA.
A nagyobb belföldi készleteknek köszönhetően a kanadai búza exportja várhatóan növekedni fog ebben az értékesítési szezonban. Az elemzők az elkövetkező hónapokra teszik a kivitel fellendülését. A kétféle búzaból összesen 26 millió tonna kerülhet a külpiacokra, ennek nagyjából ötödét teszi ki a durum. Összehasonlításként: az Eastivum búza mintegy 21 millió tonnás kanadai exportja az USA kiszállításaival van egy súlycsoportban, és messze meghaladja Ukrajna idénre várt 16 millió tonnás kivitelét.
Búza: nagy harc; durum: sima ügy
Kanada a késői időpontra csúszó búzaexport miatt leginkább Ausztráliával és Argentínával konkurál. Mindkettő remek termést aratott idén, így erős harc várható az indonéz és a japán piacra szállítás lehetőségéért.
Európa számára sokkal érdekesebb kérdés a durum exportja. Ezen a téren a francia és az orosz kínálattal ütköznek a kanadaiak, amikor az afrikai és az olasz vevőkért küzdenek. Ettől a két versenytárstól azonban most nincs félnivalójuk. Az orosz durum kevesebb, mint az előző évben volt, és nem tud eljutni az olasz tésztagyárakba a tavaly kivetett,148 eurós uniós vám miatt. A franciáknak szintén kevesebb az eladható árujuk. Kanada ellenben 43 százalékkal több durummal rendelkezik, mint egy évvel ezelőtt, így ismét sikersztorit írhat Olaszországban és a franciák „vadászterületén”, Algériában is.
A durum termesztéséről és piacáról ebben a szakcikkben írtunk: Mekkora sztár lehet a kényes durum?