fbpx

Bezuhant Kína gabonaimportja, az USA-ból konkrétan nullára

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 január 27.

20–40%-os mennyiségi visszaesést mutatnak az importszámok Kína gabonabeszerzéseiben. Úgy tűnik, a tavalyi aratásból kukorica és búza sem érkezett még az Egyesült Államokból az ázsiai ország piacára. Az elemzők nem is várnak változást a következő betakarításig.

gabona hajó
Inkább Brazíliából és Argentínából vásárol kukoricát Kína (fotó: shutterstock)

Sok búza termett, és több a kukorica is

Kínában tavaly közel 1%-kal nőtt a kukorica és majdnem 3%-kal a búza termésmennyisége. Búzából 6, kukoricából 6,6 t/ha-os átlagokat arattak – ez szép teljesítmény, de hozzá kell tenni, hogy a kínai kukorica is toxinproblémás (bár nem aflás). Az előbbiből így 140, az utóbbiból 295 millió tonnás volumen áll az ország rendelkezésére.

Kína gabonaigényét alapvetően meghatározza az állattartás takarmányszükséglete. Tavaly a harmadik negyedév végére 427 millió sertés volt az országban, ami 3,5%-kal maradt el a 2023-as adattól. Ugyanakkor biztató, hogy május óta folyamatosan növekszik a kocaállomány, így novemberre már csak 2%-os elmaradásban volt a sertéslétszám a 2023-hoz képest. A kínai előrejelzés szerint a bővülés 2025-ben folytatódik, és a csirkehústermelés is 2 százalékkal növekedni fog.

Kukorica: mínusz 40% import

A takarmányipar igyekszik felkészülni a változásra, és az olcsóbbá vált kukoricából most 5%-kal többet igényel, mint tavaly. Ennek ellenére a következő betakarításig 40%-kal csökkenhet a beszállított kukorica mennyisége az országba: mindössze 14 millió tonna lehet. Kína Braziliából és Argentínából is importál kukoricát, míg az USA-ból 0, azaz nulla tonnára számítanak az elemzők. Két évvel ezelőtt a kínai importszükséglet 40%-át még az USA fedezte. Nem jobb a helyzet a cirok esetén sem: a 7,5 millió tonnás importból 0 tonna lehet az USA-é, míg két éve a behozatal felét fedezték az amerikai farmerek.

Árpa, búza: -37 és -20% import

Árpából 37%-kal kevesebb importra lesz szüksége Kínának a futó gazdasági évben, de ezt egyébként sem Amerikából szerzi be. A 10 millió tonnás import forrása leginkább Ausztrália és Franciaország. Búzából 20%-kal csökken Kína importigénye, 11 millió tonnával kalkulálnak az elemzők. Ennek 11–14%-át szállította az utóbbi években az USA, most nulla tonna áll az előrejelzésben. A helyzeten leginkább Oroszország, Kanada és Ausztrália nyerhet.

Lásd még a témához: Ismét kitört a vámháború: február elsejétől 25%-os a tarifa.