Idén január elsejétől 10 ezer hektárra ugrott az egy tulajdonos által birtokolható mezőgazdasági terület Ukrajnában. A földpiaci forgalom 60-70%-kal élénkebb, mint tavaly volt, az árak gyorsan emelkednek. De még így is extrém olcsó a helyi fekete föld.
Külföldiek kizárva
A korábbi 100 hektáros korlát helyett 2024 januárjától a természetes személyeken kívül ukrán jogi személyek is vásárolhattak földet, méghozzá 10 ezer hektáros felső határig. „A mezőgazdasági földforgalom feltételeire vonatkozó egyes ukrajnai törvények módosításáról”, szóló törvény éppen a háború előtt, 2021. július 1-jén lépett hatályba.
Az első szakaszban az ukrán állampolgárok mezőgazdasági magánterületet adhattak el, vásárolhattak és megváltoztathatták a művelési ágát. A földek korábbi használói elővásárlási jogot kaptak, és a földeket csak mezőgazdasági termelő szerezhette meg. A bankok zálogjog-bejegyzés révén juthattak földhöz, de az így megszerzett területek két éven belül el kellett adniuk. A földpiaci nyitás már az első évében 344 ezer hektárt mozgatott meg.
A második lépésben, 2024. január 1-jével, megemelkedett az értékesíthető birtokméret, és megnyílt a földszerzés lehetősége az ukrán cégek előtt is. A külföldiek által irányított vállalkozásokat azonban kötelezték a földjeik eladására. A közjegyzőknek ellenőrizniük kell, hogy az adott cégben vannak-e külföldi illetőségű személyek. 2023-ban a Hmelnickij régió ügyészei összesen 2500 hektár mezőgazdasági területet igényeljenek vissza az állam számára a külhonos tulajdonosoktól.
Extrém olcsó a föld
A földpiaci aktivitás a háború ellenére folyamatosan növekszik Ukrajnában. A szerződéskötések száma csaknem 70%-kal meghaladta a 2023-ban tapasztalt, átlagos havi mutatót. Az invázió kezdete óta 2024 októberében tapasztalták a legélénkebb forgalmat az ukrán földpiacon, egyetlen hónap alatt 25 ezer hektárt értékesítettek. Ekkora már a negyedik egymást követő hónapban növekedett a földeladások száma.
2024 elején Ukrajna agrárminisztériuma szerint a mezőgazdasági földterületek átlagos ára 38,5 ezer UAH (356,5 ezer Ft; 900 euró) volt hektáronként, ami 10,4%-os növekedést jelent az előző évhez képest. 2024 eleje óta 1318 cég élt adásvételi jogával. A termőföld átlagos vételára októberben már hektáronként 44,8 ezer UAH (421 ezer Ft) volt, igaz szeptemberhez képest 0,7%-kos csökkenést mértek. Egy év alatt így is 16,4%-os emelkedésről beszélünk.
Összehasonlításképpen: Lengyelországban 6 millió, Romániában 3-4 millió forintért lehet termőföldet szerezni, Magyarországon 2 millió forint az átlagár.