Kelet-Európa lassan alkalmatlanná válik a krumplitermelésre, Nyugat-Európa pedig nem tudja érdemben fokozni a mennyiséget. Berendezkedhetünk egy tartósan emelkedő árpályára?
A kelet-európai termelés csökkenő pályán
Németország, Franciaország és Hollandia után lengyel földön terem a legtöbb burgonya az Európai Unióban. 2022 előtt 7 millió tonna feletti termést takarítottak be az országban, azóta azonban a 7 millió tonnát sem sikerült elérniük – idén sem. Az idei év legnagyobb vívmánya, hogy a megnövekedett termőterületnek köszönhetően meg tudták akadályozni a termelés további csökkenését. A 200 ezer hektárnyi burgonyaterület így is harmadával kisebb, mint 5 éve volt. Uniós szinten 2000 és 2023 között kevesebb mint felére esett a krumpli termelésére szánt terület, amiben vastagon benne van a lengyel visszaesés. A termeléscsökkenés mértéke ez idő alatt 37%-os volt.
Mivel az idei lengyel termés csak a tavalyival összevetve jobb, november közepére a burgonya átlagos ára már az ötéves szint fölé kúszott – írja a FruitVeB. A szakportál megjegyzi: a sok, rosszul tárolható, gyorsan eladandó tétel megjelenése a piacon nem tudta megakadályozni az áremelkedést. A sárga és piros héjú fajták nagybani ára 0,73–1,20 PLN/kg (70–115 Ft/kg), a fehér burgonya ára pedig 0,93–1,67 PLN/kg (90–160 Ft/kg) között alakult november közepén. Lengyel elemzők szerint év végéig sem az olcsóbb, sem a drágább szezonokban nem csökken a burgonya ára. Ez csak január végén, de inkább februárban szokott bekövetkezni.
A nyugati termelés nem pótolja a keleti kiesést
Kérdés, hogy a rosszul tárolható tételek elfogytával miért ne emelkedne a tárolási költséggel is terhelt, minőségi burgonya ára? Gondoljunk rá, hogy miközben Európa keleti felében ismét gyenge termést takarítottak be a gazdaságok, addig a kontinens nyugati részében sem nőtt a mennyiség, nagyjából az előző évivel megegyező volument tároltak be a termelők. A megnövekedett burgonyaterületet ugyanis ellensúlyozták a kisebb hozamok.
Magyarországon egyelőre csak Budapesten lódult meg a burgonya ára: a Nagybani Piacon egyik hétről a másikra 20%-kal többet kértek az elsőosztályú import áruért, 290–360 forintot kilónként. Két héttel ezelőtt még elmondhattuk: 10–20%-kal a tavalyi árszint alatt vagyunk. Ez most már nem igaz. A debreceni piacon viszont csökkentek az árak: egy héttel ezelőtt átlag 210–230 forintot ért egy kiló krumplit, most csak 200 forintot. Ezek még a helyi termelők utolsó, tárolni nem szándékozott tételei lehetnek.
A hazai termésről és importkilátásokról itt írtunk legutóbb: Minden képzeletet alulmúl az idei burgonyatermésünk.