fbpx

Klímaváltozás kontra növénytermesztés?

Írta: MezőHír-2024/11. lapszám cikke - 2024 november 13.

Növénytermesztés változó környezetben 2.0 – ezzel a címmel tartotta őszi szántóföldi bemutatóját a KITE Zrt. Dalmandon és Nádudvaron. Az agrártámogatások fenntarthatósági feltételeihez igazodó legújabb technológiák, inputanyagok, fajtabemutatók, valamint a megújult John Deere T/S/X kombájncsaládok, megújult Furrier pótkocsikínálat is bemutatásra került az eseményen. A nádudvari rendezvényen mi is részt vettünk, így első kézből beszámolhatunk a látottakról.

Tavasszal szintén ott lehettünk az első „Növénytermesztés változó környezetben” című KITE-rendezvényen, ahol az őszi vetésű szántóföldi növények, különböző talajművelési technológiák és a nyár eleji betakarítás volt középpontban. Folytatva a koncepciót, most a tavaszi vetésű növényekre helyeződött a hangsúly, illetve azokra a technológiai megoldásokra, amelyekkel az agrárium felveheti a versenyt a klímaváltozással.

Anomáliák a csapadékban és hőmérsékletben

A klímaváltozás továbbra is számos kihívással állítja szembe a mezőgazdaságot, melyekre az egyetlen válasz az alkalmazkodás. Hadászi László innovációs főigazgató köszöntője után Nagy László fejlesztőmérnök kifejtette, hogy ez az alkalmazkodás elsősorban a változó időjárási körülményekre vonatkozik, melyek közül napjainkban a legnagyobb kihívást az aszály jelenti. A gazdálkodás sikeressége nagyrészt a csapadékon múlik, ami az észak-alföldi területeken 530 mm átlagosan évente, miközben a dunántúli térségekben kedvezőbb a csapadékhelyzet alakulása. Bár a csapadék mennyisége az elmúlt 50 év átlagában nem csökkent, az időbeli eloszlása viszont jelentősen megváltozott: kevesebb lett a nyári hónapok mennyisége, ugyanakkor a késő őszi, téli és tavaszi hónapok csapadékösszege nőtt. A szakember kiemelte, hogy a mediterrán ciklonok dominanciája jellemző (amelyre az elmúlt időszakban érkezett Boris jó példa), ezek kiszámíthatatlan esőzéseket eredményeznek, nehezítve a gazdálkodók helyzetét.

Az alkalmazkodás másik sarkalatos pontja a hőmérséklet. 2010-től a téli hónapokban a hőmérő higanyszála pozitív értékre fordult, a nyári hőségnapok száma pedig eléri az 50 napot. A felmelegedést a növények is megérzik, a kukorica nővirágzása például 10 nappal hamarabb következett be az idén.

Parcellabejárás Nádudvaron (is)

Kukoricabemutató

A vetőmagok által hordozott genetikai információ a hibridek teljesítményében fejeződik ki, ám magának a vetőmagnak is meghatározó paraméterei vannak. A homogén növényállomány kialakításának egyik kulcseleme pedig a megfelelő minőségű kukorica-vetőmag. Így fontos szempont például a vetőmag szélessége és vastagsága szerinti osztályozottság, a csírázóképesség (kukoricánál ez min. 90%), a Cold-teszt érték (a vetőmagnak az optimálisnál hidegebb környezetben mutatott csírázóképessége) is.

A végeredményt pedig a parcellák és terméseredmények igazolják. A KITE kukorica-portfóliójának hibridjei szigorú kiválasztási folyamat után kerülhetnek be a kereskedelmi ajánlatba. Első lépcső a kisparcellás potenciálvizsgálat. Minden évben az országot reprezentáló 8–12 helyszínen, négy ismétlésben, kisparcellás körülmények között vizsgálják a hibridjelölteket. Amelyek statisztikailag is igazolhatóan előrelépést jelentenek a standard hibridek termésszintjéhez viszonyítva, azok mezoparcellás technológiai vizsgálatokba kerülnek, majd ha ezt is pozitív eredménnyel zárta a hibrid, csak akkor kerül be a kereskedelmi ajánlatba.

Az idei ajánlatból három újdonságot emeltek ki Nádudvaron. A Brookite (FAO 320–340) egy abszolút újdonság, a portfólió legkorábbi érésű tagja, lófogú, szemes hasznosítású hibrid, mely nagy vegetációs felülettel rendelkezik, és nagyobb méretű csővel reagálja le a számára kedvező körülményeket. Megdőlésre nem hajlamos, hőség- és aszálytűrése kiemelkedő. Terméspotenciálját jól mutatják a 2023. évi kisparcellás kísérleteinkben elért eredményei: Debrecen-Látóképen 14,2 t/ha, míg Gyulatanyán 14,6 t/ha-os teljesítményt hozott.

A LID3130C a FAO 350–370-es éréscsoportba tartozó, szintén lófogú, szemes hasznosítási irányú, háromvonalas (TC) hibrid kukoricát magas terméspotenciál és gyors vízleadó képesség jellemzi. Ez az új hibrid a tavalyi kisparcellás vizsgálatokban a termőhelyek átlagában 13,6 t/ha-os eredményt ért el, Debrecen-Látóképen 14,1 t/ha-os, Gyulatanyán 15,7 t/ha-os eredménnyel. Cactus minősítésű, tehát kifejezetten jól adaptálódik a vízstresszel járó körülményekhez. A FAO 390–420-as éréscsoportba tartozó P9985-es hibrid is most mutatkozott be először, egy lófogú, szemes hasznosítási irányú kukoricaként, kimagasló szárazságtoleranciával. A KITE négyismétléses kisparcellás vizsgálataiban a termőhelyek átlagában 2023-ban 14,9 t/ha-os eredménnyel, Debrecen-Látóképen 16,2 t/ha-t, Gyulatanyán pedig 15,2 t/ha-t produkálva.

Az újdonságok mellett továbbra is megtalálhatók olyan slágerhibridek is a kínálatban, mint pl. a Sushi, a Barington, a Loupiac, az ES Sensor, a Merida, a KWS Inteligens, a Fornad, a Fidencio vagy a LExxtour DUO, de még sorolhatnánk.

Szója
2024-ben duplájára nőtt a szója hazai vetésterület. A termelők bizakodóak

A jövő kukoricájaként emlegetett cirok

Az ES FOEHN Magyarországon a legnagyobb területen termesztett szemes hasznosítású cirokhibrid, amely átlagos és gyenge termőhelyeken is kiemelkedő stabilitású. A középkorai éréscsoportba tartozik, és nagyon jó alkalmazkodóképességgel rendelkezik. Alacsony, generatív jellegének köszönhetően könnyen betakarítható, megdőlésre és pergésre nem hajlamos. Intenzív körülmények közötti termesztésben a 12 t/ha-t is eléri a terméshozama. 2023-ban üzemi körülmények között Nádudvaron 11 t/ha terméssel került betakarításra.

Újként debütált a LID GIBSON szintén szemes hasznosítású cirokhibrid. Eltérő termesztési körülmények között is kiváló termékenyülés és igen jó kezdeti fejlődés jellemzi, megdőlésre nem hajlamos, jó szárszilárdságú növény. A hibrid nagyon jó toleranciával rendelkezik a fuzáriummal és a macrophominával szemben, így takarmányozási és élelmiszeripari célokra is alkalmas. Átlagos fehérjetartalma 10-11%, terméspotenciálja 10-12 t/ha, a tavalyi kisparcellás fajtakísérletekben három helyszínen négy ismétlés átlagában8,5 t/ha-t termett.

A portfólióban továbbra is ott szerepel a középérésű RGT GGUSTAV, MR ECLIPSE és a SENTINEL IG, melyek jó aszály- és szárazságtűrő képességgel rendelkeznek, termésátlaguk pedig eléri a 11 t/ha-t.

Egyre sikeresebb a szója hazánkban

Idén duplájára nőtt a szója hazai vetésterülete, értelemszerűen jelentősen emelkedett a betakarított termés mennyisége is. A termelési kedvben és a sikeres technológiában bízva mutatta be kínálatát a KITE Zrt. Nádudvaron is. A P005A74 egy igen korai, nagy termőképességű, generatív növekedésű fajta. Közepes magasságú, de 13–15 hüvelyemeleten is hoz termést, és átlag 2-3 elágazást nevel. Beltartalmi értékeit tekintve 40-41% közötti fehérjetartalom és 22-23% közötti olajtartalom elérésére képes. Az a korai fajta, 200–240 g fölötti ezermagtömeggel és átlagon felüli állóképességgel rendelkezik, fehérjetartalma 43%. A szintén korai Radiosa folyton növő szójafajta, melynek tenyészideje 130-135 nap, és a sok oldalhajtása miatt 45 cm-es sortávra ajánlott vetni.

A KITE Zrt. kizárólagos forgalmazásában elérhető középérésű ES Pallador szójafajta termésátlaga alapján 8 évig szerepelt a Nébih fajta-összehasonlító kísérleteiben a középérésű fajtacsoport első helyén. Fehérjetartalma jellemzően 36–40%, ezermagtömege pedig 150–170 g. Emellett láthattuk a nagy kedvencnek számító, az igen korai éréscsoportba tartozó Alvesta szóját is, amely nagy termőképességű, kitűnő állóképességgel rendelkezik, ráadásul kiemelkedő az aszálytűrése, és pergésre sem hajlamos.

Új hibridekkel és új technológiával a napraforgóban

A technológiai szemle különlegessége volt az öntözött körülmények között termesztett ultrakorai érésidejű napraforgó-állomány. A július elején, másodvetésben elvetett napraforgó októberre került betakarítható állapotba, melynek várható terméseredménye 2,5–3 t/ha közé tehető. Ez az őszi búza betakarítása után egy második árbevételi forrást jelent, tehát a technológia lehetővé teszi, hogy másodvetéssel, öntözött területeken 2 év alatt 3 betakarítás valósuljon meg, ezzel növelve a gazdálkodók árbevételét.

A másodvetett napraforgó mellett természetesen a „hagyományos” vetésidejű hibridek is felsorakoztak Nádudvaron. A középkorai érésidejű Sumerio HTS az egyik legújabb nemesítésű magas olajsavas, Express®-toleráns napraforgóhibrid, kiváló terméspotenciállal, 48% fölötti olajtartalommal és magas olajsavtartalommal. A bókoló tányérállású, középmagas termetű napraforgó átlag feletti betegség-ellenállóságának köszönhetően minden termőhelyen biztonságosan termeszthető. A Suvideo HTS a piac legújabb középkorai érésű, Express®-toleráns, magas olajsavas napraforgója. Intenzitásától függetlenül biztonsággal és rendkívül versenyképesen termeszthető az ország teljes területén. Tavaly a Nébih középérésű SU csoport győztese volt. A peronoszpóra Magyarországon eddig beazonosított összes rasszával szemben ellenálló, valamint a fehérpenészes szártő-, szár-, tányérrothadás mindhárom formájával szemben az átlagosnál erősebb toleranciával rendelkezik. Az LG50.550 CLP napraforgó pedig egy középérésű, Clearfield® Plus gyomirtású hibrid, ennek is nagyon jó a betegségekkel szembeni ellenállósága, kiemelkedő a szklerotíniával szembeni ellenállósága, és peronoszpóra ellen is teljes körű genetikai védelemmel rendelkezik.

A gépesítés sem maradhatott ki

Aszály idején természetesen a fajta és hibridbemutatón túl az öntözési módokat is bemutatták Nádudvaron, így a talajfelszín alatti SDI mikroöntözést is, amellyel az öntözővíz és ezzel együtt a vízbe kevert tápanyag közvetlenül a gyökérzónába juttatható ki. Emellett az olyan felszín feletti energiatakarékos önjáró öntözési berendezések sem maradhattak ki a programból, mint az öntöződobok, valamint a lineár öntözőberendezések és körforgók.

Ősz lévén a KITE Zrt. megújuló betakarítási portfóliója is bemutatkozott; aratás közben láthattuk a megújult John Deere T/S/X kombájncsaládot, a J&M átrakókocsit és a Furrier pótkocsikínálatot is, amiket a John Deere 6M és 6R szériájú traktorok vontattak. Igazi újdonságként jelent meg a rendezvényen a H180-as bálaszállító pótkocsi, amit egy új Kramer KT559-es rakodógép vontatott.

kombájn
A mezőgazdasági gépgyártók minden eddiginél nagyobb kapacitású gépeket gyártanak: az X9 1100-as a legújabb és legnagyobb John Deere kombájn

Magyarország piacvezető mezőgazdasági integrátora a rendezvény során bemutatta mindazokat a legújabb technológiákat és precíziós megoldásokat, amelyekkel a termelők a hatékonyságukat tudják növelni.

Sándor Ildikó