fbpx

Tüntettek a gazdák Brüsszelben

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 július 17.

A Copa-Cogeca, az Európai Unió legnagyobb mezőgazdasági érdekképviseleti szervezete 2025. július 16-án összeurópai gazdatüntetést szervezett Brüsszelben. A tüntetés célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az uniós agrárforrások tervezett csökkentésére és az ukrán gabonaimport negatív hatásaira. A tüntetésen egy magyar delegáció is részt vett.

gazdatüntetés
Fotó: Shutterstock

A gazdák szerdán Brüsszel európai negyedében emelték fel a szavukat. Itt tárgyalja az Európai Bizottság a 2028 és 2034 közötti időszakra szóló többéves költségvetést. A gazdaszervezetek attól tartanak, hogy jelentős megszorítások érik majd a mezőgazdasági forrásokat. Most nem volt nagyobb szabású, traktoros megmozdulás. Ennek egyik oka, hogy még tart az aratás.

A tüntetés céljai

Az agrártámogatások megőrzése: A fő aggodalom az uniós Közös Agrárpolitika (KAP) költségvetésének tervezett csökkentése, mely akár 20%-os elvonást is jelenthet a 2027 utáni időszakban. Becslések szerint Ukrajna csatlakozása a teljes uniós agrárköltségvetés harmadát is elvonhatná. Ebben a cikkben már kiszámoltuk, hogy a 2023-as KAP költségvetésből az ukrán csatlakozással járó kiadások a források ötödét vonnák el, de sem a KAP, sem a támogatási szabályok nem lesznek azonosak a mostanival 2035-ben, a csatlakozás várható időpontjában, hiszen ezek minden egyes KAP-reformmal megváltoztak (és mindig előnytelenül).

Élelmezésbiztonság: A gazdák aggódnak amiatt, hogy Ukrajna EU-csatlakozása esetén az ukrán mezőgazdasági termékek eláraszthatják az európai piacot, ezzel versenyhátrányt okozva az uniós termelőknek. Az agrárszervezetek hangsúlyozni kívánják, hogy a közösség élelmezése nem csupán gazdasági, hanem stratégiai kérdés is, ezért a Bizottságnak gondoskodnia kell a helyi agrárium megvédéséről.

A KAP kétpilléres rendszerének védelme: A tervek szerint a KAP külön forrásait egy közös, kevésbé célzott finanszírozási keretbe vonnák össze, majd nemzeti borítékokra osztanák. A tüntetők szerint ez gyengítené az agráriumot, az egységes piacot, és súlyos egyenlőtlenségeket teremtene a tagállamok között.

Konzultáció követelése: A gazdák keveslik azt az információmennyiséget, amelyet a döntéshozók megosztanak az agrárium képviselőivel az ágazatot érintő források ügyében. (Lásd még: Ukrán csatlakozás – Miről alkudoznak a színfalak mögött?)

A tüntetésre a Copa-Cogeca és mintegy 70 európai agrár-érdekképviselet érkezett, köztük a magyar Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a MAGOSZ. A magyar gazdák korábban már 250 ezer aláírással tiltakoztak az agrárforrások elvonása ellen.