Ukrajna dióexportja gyakorlatilag leállt a tavaly december 1-jén életbe lépett új szabályozás miatt. Lemaradtak a karácsonyi, nagy értékesítési hullámról is. Ha ez így marad, nem kell többé tartanunk a Románián és Bulgárián keresztül érkező ukrán diótól.

Ukrajna diókivitele szinte teljesen megszűnt 2024. december elseje után, amikor életbe léptek a szigorúbb exportellenőrzések. A rendelet célja az exportfolyamat kontrollja volt, de ez túlzottan „jól sikerült”. A kereskedők általában az éves exportmennyiség mintegy 25%-át november–december folyamán bonyolítják le, de az új szabályozás következtében tavaly csak az exportra szánt dió 1%-át sikerült ekkor kiszállítani. Azóta pedig a kereslet is drasztikusan csökkent.
Ukrajna korábban a világ negyedik legnagyobb dióbélexportőre volt, évente több mint 23 ezer tonnát szállítva. A fő piacok közé tartozott Franciaország, Románia, Görögország és Hollandia. A héjas diót többek között Irakba, Azerbajdzsánba, Törökországba és Bulgáriába szállították. Jelenleg több mint 6000 hektárnyi területen termelik a diót Ukrajnában, és az ágazat fontos szerepet tudna játszani az ország exportbevételeiben.
Csakhogy az exportőrök elhúzódó ellenőrzésekkel kénytelenek szembenézni, amelyek pénzügyi veszteségeket okoznak, és a nemzetközi partnerek elvesztésének kockázatával járnak. Ezért attól tartanak, hogy ha a következő betakarításig nem változik a helyzet, más szállítók vehetik át a helyünket a világpiacon.
Itt jegyezzük meg, hogy a szabadkereskedelmi cél elérése érdekében Ukrajna azt vállalta, hogy 2028-ig fokozatosan összehangolja mezőgazdasági termelési normáit az európaival, beleértve az állatjólétet és a növényvédőszer-használatot is. Nagyon gyorsan technológiát kell váltania, ha a kereskedelmi feltételeknek meg akar felelni. (Lásd kapcsolódó cikkünket: Körvonalazódik a szabadkereskedelem Ukrajnával.)