fbpx

Sáskainvázió: itt vannak az engedélyezett szerek

Írta: Szerkesztőség - 2025 július 11.

Csongrád-Csanád vármegye délnyugati térségében már június végén komolyabb aggodalomra adott okot a sáskák tömeges jelenléte, és a növényvédelmi beavatkozás elkerülhetetlenné vált. A kezdeti bejelentéseket követően gyorsan megszerveződött az országos szintű kárelemzés, és megtörtént a megfelelő szerek szükséghelyzeti engedélyezése.

sáska répán
A répatestet sem kímélő sáska (fotó: Márki Anita)

Dél-alföldi gócpontból országos problémává vált

A sáskarajok elsőként Ruzsa, Öttömös, Pusztamérges, Zákányszék, Üllés és Bordány térségében okoztak komoly gondot, ahol a spárga és lucerna után a frissen kikelt másodvetésű zöldségnövényekben – például petrezselyemben, sárgarépában, sütőtökben – is pusztítottak. A kiskertek tulajdonosai is jelentős károkról számoltak be, hiszen gyakorlatilag „mindent megesznek”.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara közlése szerint a jelenség már nemcsak Csongrád-Csanád, hanem Bács-Kiskun, Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéket is érinti. A károsított növények köre rendkívül széles, az intenzív kultúráktól a szántóföldi növényeken át egészen a legelőkig és gyomos, ruderális területekig terjed.

Tavaly két hónappal később indult a sáskajárás, és Nébih már akkor arra intett, hogy a 2025-ben a sáskanépesség további növekedésével és a kártételi terület kiterjedésével lehet számolni. (Itt írtunk róla: Nébih: sáskajárta félsivataggá válik az Alföld egy része.)

Honos fajok okozzák a kárt

A kártételt nem a rettegett vándorsáska (Locusta migratoria), hanem két honos faj: az olaszsáska (Calliptamus italicus) és a marokkói sáska (Dociostaurus maroccanus) okozza. Ezek is képesek a tarrágásig fokozódó kártételre, különösen meleg, száraz időjárási körülmények között, mint amilyet június végén tapasztaltunk.

A sáskatámadás fő célpontjai az alábbi kultúrák:

  • intenzív zöldségnövények: sárgarépa, petrezselyem, karalábé, káposztafélék, vöröshagyma, burgonya, paradicsom, fűszerpaprika, spárga, sütőtök, padlizsán, cékla, görögdinnye
  • szántóföldi növények: lucerna, kukorica, gabonák
  • egyéb területek: legelők, semlyékek, ruderáliák, kiskertek

Négy készítmény kapott országos szükséghelyzeti engedélyt

A Magyar Növènyvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara azonnal lépett, és a Nébih vezetésével, az Agrárminisztériummal közösen gyors eljárásban elérte, hogy négy készítmény országos szintű, sáskák elleni szükséghelyzeti engedélyt kapjon:

  • Sumi Alfa 5 EC (50 g/l eszfenvalerát),
  • Karate Zeon 5 CS (50 g/l lambda-cihalotrin)
  • Decis Forte (100 g/l deltametrin)
  • Mospilan 20 SG (200 g/kg acetamiprid)

Az engedély földi permetezéssel történő kijuttatással 2025. július 10-től 2025. szeptember 30-igérvényes. Az engedélynem módosítja az eredeti felhasználási kultúrákat és kijuttatási szabályokat. Ez azt jelenti, hogy

  • a maximális kijuttatási szám nem léphető túl,
  • az élelmezés-egészségügyi várakozási idők kötelezően betartandók,
  • a támogatási célprogramok szabályai alól sem adnak felmentést.

Az időjárás enyhített a helyzeten – átmenetileg

A július eleji lehűlés és csapadék átmenetileg visszavetette a sáskák aktivitását, ugyanis ezek az időjárási körülmények kevésbé kedveznek a táplálkozásuknak. Azonban ez nem jelent hosszú távú megoldást. A populáció kirobbanását megakadályozni csak összehangolt védekezéssel, időben elvégzett permetezéssel lehet.