Úgy tűnik, az idei egyiptomi batátatermés mennyiségre és minőségre sem éri utol a tavalyit. A válogatás lassabban megy, a nagy méretű batáták komótosan és a megszokottnál kisebb mennyiségben indulnak útnak Európába.

Alaposabb válogatásra szorul
Az egyiptomi batátaszezon még csak most indult, jelenleg erős keresletet tapasztalnak a portékájukra. Rayan El Sawy, az Egyptian Emirati Import & Export frissáru-exportőr vállalat vezetője szerint az időjárási viszontagságok miatt a termés mennyisége és minősége is rosszabb a tavalyinál: „Jelenleg azon dolgozunk, hogy javítsuk a minőséget ezért néhány megrendelést el is halasztottunk, hogy elkerüljük a nem megfelelő áru kiszállítását.”
El Sawy szerint egyes méretekből – különösen az L1, L2 és XL kategóriákból – kisebb hiány tapasztalható az egyiptomi kínálatban, pedig ezek kulcsfontosságúak lennének az európai piac számára. „Mi a héten mindegyik méretből elérhető készlettel rendelkezünk, és minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy ezek eljussanak Spanyolországba, Hollandiába, Franciaországba, Németországba, Belgiumba és a többi európai országba.”
Jól megfizetik
A keresletet élénknek mondja az egyiptomi kereskedő, aki kicsit aggódik a versenytársai kínálata miatt. Attól tart, hogy hiány idején a vevők kevésbé nézik a belcsínt, mint a külcsínt: „A jelenlegi piac a méretre összpontosít. Egyes termelők olyan növekedésserkentő szereket alkalmaznak, amelyekkel gyorsabban és nagyobbra nő a batáta, de ez gyakran a minőség rovására megy. Mi ezeket a gyakorlatokat tudatosan elkerüljük. A mi prioritásunk a hosszú távú minőség, nem a rövid távú haszon.”
Pillanatnyilag magasak az árak – ahogy az a szezon elején lenni szokott –, majd fokozatosan csökkennek, de a szezon végére gyakran újra emelkedésnek indulnak. A magyarországi üzletláncokban ma még 1300–1700 forintot is elkérnek egy kiló édesburgonyáért, néhány hónap múlva 600–700 forintért is találunk majd batátát. A hazai termelés nagyjából 200 hektáron zajlik, és döntően közvetlen értékesítéssel kerül a fogyasztókhoz.