Az év eleji szelíd inputárak, a kincstári optimizmus és a szezon eleji bespájzolás remek forgalmat hozott januárban az inputanyag-kereskedőknek: meglódult a műtrágyák és a növényvédő szerek forgalma. Februárban negatív folyamatok kezdődtek, ami végül oda vezetett, hogy a negyedév egésze visszaesést hozott mindkét inputszegmensben.
Január: a nagybevásárlás hónapja
Az AKI friss jelentése szerint 2025 januárjában 33 százalékkal több műtrágya került a gazdálkodókhoz, mint az előző év januárjában. A Nitrosol és a karbamid 2-3 százalékkal olcsóbb volt,mint tavaly januárban, az NPK 15-15-15-öt lényegében változatlan áron kínálták, a kálium-kloridé pedig csaknem 20 százalékkal csökkent. Nőtt viszont a mészammon-salétrom (MAS) ára (+4%) és ammónium-nitráté (+6%), de különösképpen a monoammónium-foszfát (MAP) drágult, 22 százalékkal.
A gazdálkodók büntették az áremelkedést: ammónium-nitrátból 41 százalékkal, míg MAP-ból 38 százalékkal kevesebbet vásároltak, mint egy évvel ezelőtt. Ezzel szemben NPK 15-15-15-ből közel ötször, kálisóból háromszor, míg a Nitrosolból 40 százalékkal több fogyott az elmúlt évhez képest.
A növényvédő szerek ára egy-két kivételtől eltekintve lényegesen (10–33%-kal) csökkent a tavalyi év januárjához képest. Ezt ki is használták a gazdálkodók: a tárgyhavi összes növényvédőszer-eladás mintegy két és félszer lett magasabb a 2024. januári volumennél. A gyomirtók forgalmazott mennyisége 60 százalékkal emelkedett, míg a rovarölőké a háromszorosára, a gombaölőké közel a négyszeresére ugrott.
Februárban visszaesett a forgalom
2025 februárjában a kálisó kivételével már nem akadt olyan műtrágya, amelyik olcsóbb, vagy legalább változatlan árú lett volna a tavalyi évhez mérten. 10–20 százalékos áremelkedés ment végbe a szezonális felhasználási csúcshoz közeledve. Így az elmúlt év februárjához viszonyítva 8 százalékkal csökkent az eladott műtrágyák mennyisége.
A visszaesést a karbamid és a MAP vásárlásának nagy arányú csökkenése okozta (7, illetve 39%-kal). Viszont NPK 15-15-15-ből még ekkor is közel kétszer, ammónium-nitrátból (AN) 27 százalékkal több fogyott. A kálisó volt az egyetlen, amelyiknek csökkent az ára tavaly februárhoz képest (11%-kal), így több mint a két és félszeresére nőtt a tápanyag megvásárolt mennyisége a múlt évi bázisidőszakhoz képest.
A növényvédő szerek ára februárban kevés kivételtől eltekintve (ilyen a talajfertőtlenítő, amelyik 26 százalékkal drágult) továbbra is alacsonyabb szinten mozgott, mint 2024-ben. A tárgyhavi összes növényvédőszer-eladás mégis kevesebb mint a felére esett. Rovarölőkből ugyanis 61, gombaölőkből csaknem 90 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdálkodók, de ezekből januárban már alaposan bevásároltak. A gyomirtók forgalmazott mennyisége 65 százalékkal emelkedett.
Március: drágulás és a kereslet visszaesése
2025 márciusában már 15–37%-kal voltak drágábbak a műtrágyák, mint egy évvel ezelőtt, kivéve a kálisót, amelyik továbbra is 10 százalékkal olcsóbb volt. A teljes havi értékesítés több mint 25 százalékkal zuhant a 2024-ben mért mennyiségi adatokhoz képest. A tárgyhavi MAS iránti kereslet 28 százalékkal csökkent, míg a Nitrosol esetében 36,8 százalékkal múlta alul a bázisidőszak szintjét. A gazdálkodók karbamidból 6,5 százalékkal, míg NPK 15-15-15-ből 18,3 százalékkal többet vásároltak, mint egy évvel korábban. Ez utóbbi drágult a legkisebb mértékben: 13,4%-kal.
Márciusban elkezdett növekedni a növényvédő szerek ára is, különösen az erős forgalomnak örvendő gyomirtó szereké. A legismertebb totális herbicid ára 78%kal (!) emelkedett a tavalyi évhez képest. A többi készítmény ára jóval szerényebb mértékben módosult. A tárgyhavi összes növényvédőszer-eladás közel azonos szinten alakult, mint 2024 márciusában. A gyomirtók forgalmazott mennyisége 21, a gombaölőké közel 44 százalékkal csökkent, míg a rovarölőké – a szezonális rovarnyomás emelkedésével – 17 százalékkal nőtt.
A negyedév egésze csökkenést hozott
Mindent egybevetve a januári fellendülést kioltotta a következő hónapok visszaesése, így az egy évvel korábbi időszakban forgalmazott mennyiséghez képest 3,6 százalékkal kevesebb műtrágya került a gazdákhoz. Ugyanis az értékesítési árak a bázisidőszakhoz képest 5–19 százalékkal voltak magasabbak, kivéve a kálium-kloridot. Növényvédő szerekből 6,5 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban. Pedig az árak – néhány gyomirtó kivételével – csak szerény mértékben változtak.
Elszállt az optimizmus
Márciusban az infláció fenyegető emelkedése kormányzati beavatkozást igényelt, az aszályos területek kiterjedése nőtt, és ekkor jelent meg (a madárinfluenza mellett) a száj- és körömfájás is az országban. A termelői optimizmus gyorsan elpárolgott, ami nem kedvezett a befektetéseknek, még akkor sem, ha az csak egy növényvédő szer megvásárlását jelentette. Lásd még: AgrárTrend Index: borúsabb az agrárium üzleti hangulata.