fbpx

Kevés lesz a repce aratás után – mondják az ukránok is

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 május 01.

Elkezdődtek az előszerződések az új termésű repcére, mivel a kereskedők már szeretnék biztosítani maguknak az aratást követő időszak árualapját. Tekintve, hogy az EU erősen számít az Ukrajnából érkező importra, nekünk sem mindegy, hogyan árazzák be az olajmagot keleti szomszédaink.

repce virágzó
Fotó: Horizont Média Kft.

Korlátozott kínálat, növekvő kereslet

Miközben a kereskedők és a feldolgozók már vásárolnák az új repcét, a gazdálkodók vonakodnak azt lekötni. A tavaszi fagyok és a további időjárási kockázatok miatt nem tudják eldönteni, a termés mekkora hányadát adják el előre.

Az Ukrán Agrártanács keretében működő PUSK mezőgazdasági szövetkezet elemzői szerint a drágulás fő oka, hogy emiatt hiány alakult ki az exportpiacon: a kereskedők már 1,7–1,8 millió tonna leszállítását vállalták, de eddig még csak 1,3 millió tonnányi repcét tudtak ténylegesen megvásárolni. A félmillió tonnányi kínálati hiány pedig árfelhajtó hatást gyakorol. Azt pedig tudjuk, hogy az áremelkedés egy bizonyos pontig nem növeli, hanem tovább szűkíti a kínálatot: a termelők a további drágulás reményében halogatják az előszerződést.

Mit mondanak a kötési árak?

Az augusztusi szállítású repce ára most 475 euró/tonna körül alakul Párizsban, de az előrejelzések szerint elérheti az 500 euró/tonnás szintet is. Az ukrán Fekete-tengeri kikötőkbe irányuló szállítmányokért jelenleg 510–515 dollárt fizetnek, de az elemzők szerint 2025 júliusa és szeptembere között 540–560 dollárt is megadnak majd Odesszában az új repcéért. Akár Párizs, akár Ukrajna, ezek az árak nagyjából 192–195 ezer forintnak felelnek meg – szigorúan leszállítva és a jelenlegei valutaárfolyamokon.

A magyar termelői elvárások sokszor a párizsi árszint közelében alakulnak, és vannak időszakok, amikor érvényesíthetők is. Reálisan azzal érdemes kalkulálni, hogy a repce idén sem lesz olcsóbb, mint tavaly volt, a 170 ezer forintos kezdőár simán betehető a kalkulációba. Tekintve, hogy az EU erősen számít az Ukrajnából érkező importra, biztató, ha a keleti szomszédaink drága olajmagra számítanak. A magas áraknak ellene hat, ha a repce feldolgozása csökken Németországban. Erről a kockázatról itt írtunk.