Állami támogatást kaphatnak az ukrán gazdák új tárolók építésére. A háború sújtotta országban leginkább a nyugatra áttelepült zöldségtermesztők hiányolják a megfelelő raktárakat. A piac egyenletesebb kiszolgálása stabilabb árakat hozhat – és nemcsak Ukrajnában.
A zöldségtermesztők vannak a legnagyobb bajban
A háború során jelentősen megrongálódott Ukrajna infrastrukturális hálózata, köztük a mezőgazdasági tárolók is. Ez különösen az ország délkeleti részére koncentrálódott zöldségtermesztést sújtja, amelynek át kellett települnie a biztonságosabb, nyugati régióba. Jelenleg a szükséges tárolókapacitásnak csak kb. a 40%-a áll rendelkezésre.
Szakértők szerint több mint 340 ezer tonna zöldséget és gyümölcsöt alkalmatlan körülmények között raktároznak az országban. Ez jelentős mértékben hozzájárul a szezonális áringadozáshoz és a gyengülő élelmezésbiztonsághoz. Ezért az ukrán kormány a közelmúltban fogadta el azt a rendeletmódosítást, amelyik lehetővé teszi, hogy a termelők állami kamattámogatás mellett építsenek korszerű tárolókat. A „Megfizethető hitelek 5-7-9%” program keretében projektenként legfeljebb 150 millió hrivnya (mintegy 1,3 milliárd forint) kamattámogatást lehet elnyerni.

(fotó: shutterstock.com)
Egyenletesebb piackiszolgálás
Ukrajna a háború kitörése óta évi 25–29 millió euró értékben exportál zöldségeket, alapvetően vöröshagymát, káposztaféléket, sárgarépát, valamint friss és feldolgozott paradicsomot és uborkát. Legfőbb felvevője Lengyelország, de emellett Németország, Románia, Csehország és Szlovákia is vásárolnak tőle. Jó tárolókkal nemcsak a belföldi, de a külföldi piac is kevésbé löketszerűen lenne kiszolgálható, így a betakarítást követő időszakokban csökkenne az árunyomás Kelet-Európán is.
Sokkal jelentősebb azonban az ukrán gyümölcsexport, amelyik a fejlett feldolgozásnak köszönhetően nagy értéket képvisel, és messzire eljut. Fagyasztott málnából kb. 46 ezer tonnát, áfonyából 27 ezer tonnát, szederből 3 ezer tonnát, eperből szintén 3 ezer tonnát exportáltak 2023-ban 132 millió dollár értékben. Főbb vásárlóik Németország, Franciaország, Csehország, Litvánia, Ausztria, Belgium és Olaszország. 2024-ben már az Egyesült Államokba és Kanadába is eljutottak ezek a szállítmányok. A hitelprogram az ukrán élelmiszer-feldolgozók számára is lehetőséget biztosít a raktározás fejlesztésére.

Friss gyümölcsből a fő exportcikkük az alma, amiből mintegy 47 ezer tonnát adtak el külföldön a 2023/24-es értékesítési szezonban. Mivel ennek Európában – éppen a lengyelek miatt – kevés a hely, elsősorban az arab és a közép-ázsiai piacra koncentrálnak. Erősen fejlődik a friss áfonya exportja is, ebből 2023-ban ezer tonnát indítottak útnak. Főbb célpiacaik: Lengyelország, Németország és Hollandia. Lengyelország valójában tranzitország az ukrán áfonya számára, illetve a helyben termelt, exportképes áfonyát váltja le ukránra, ami időnként piaci feszültséget is szül.