fbpx
▼Hirdetés

▼Hirdetés

Honnan vásárolják a németek a zöldséget, gyümölcsöt?

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 február 27.

Németország az EU vezető gyümölcs- és zöldségimportőre. 2023-ban a legfontosabb beszállítói a holland, spanyol és olasz exportőrök voltak. Mindhárom országból más-más termékkört rendeltek a német kereskedők. Némely termékkörben a magyar termelőknek is van keresnivalójuk.

zöldség pult
Fotó: shutterstock

A legnagyobb beszállítók

2023-ban Németország összesen 9,3 millió tonna gyümölcsöt és zöldséget importált, közel 15 milliárd euró értékben. A legnagyobb ellátó Hollandia volt, amelyik 3 millió tonna és 5,26 millió euró értékben szállított be árut az országba, és vezető ellátónak bizonyult a burgonya, paradicsom és sárgarépa terén, továbbá rajta keresztül érkezett a legtöbb szőlő, banán és ananász is a német piacra.

A második helyezett Spanyolország lett 2,7 millió tonna áruval és 4,8 millió euró értékkel. Az ország a saláták, uborkák, citrusfélék, dinnyék és csonthéjas gyümölcsök terén számít a legfontosabb partnernek. Az olaszok alaposan lemaradva végeztek a harmadik helyen, szűk egymillió tonna árut adtak el a német vevőknek másfél millió euróért, és csak az alma terén értek el piacvezető pozíciót.

Amiben a hollandok dominálnak

A hollandok a német burgonyabeszerzések 46%-át biztosítják, ami közel 247 ezer tonna árut jelent. Emellett sokkal több paradicsommal járulnak hozzá a német piac ellátásához, mint a spanyolok: a 341 ezer tonna áru a német importpiac 49%-át lefedi, míg a spanyolok fele ennyi terméket sem tudtak eljuttatni a németekhez (155 ezer tonna). A sárgarépa és a hagyma terén sem lehet megkérdőjelezni a holland fölényt, előbbiből 165 ezer tonnát, utóbbiból 146 ezer tonnát szállítottak Németországba.

Hollandián keresztül érkezik a német banán-, ananász- és szőlőimport java is, sorrendben a 39, 70 és 42%-a.

A spanyolok másban jók

Gyümölcsök terén Spanyolország szinte kizárólagos citrusellátója a német vásárlóknak, bő 760 ezer tonnát exportált erre a piacra. Dinnyékből a teljes német import (612 ezer tonna) 47%-át biztosították a spanyol termelők, míg csonthéjasokból (385 ezer tonna) a 63%-át.

Az Eurostat szerint a zöldségek közül a legnagyobb mennyiségben uborkát igényeltek a német vásárlók, 602 ezer tonnát, ennek 45%-a Spanyolországból, 37%-a Hollandiából érkezett. A második legnagyobb mennyiségben vásárolt zöldség a saláta. A 247 ezer tonna áru 53%-át Spanyolországból 18%-át Olaszországból és 14%-át Hollandiából importálták. Valamivel kevesebb, 229 ezer tonna káposzta érkezett az országba, melynek harmada spanyol eredetű volt, 28%-a olasz és 22%-a holland.

Az olaszok egyedül a németek alma- (és körte)importjának (680 ezer tonna) fedezésében játszanak fő szerepet, aminek a bő harmadát képesek fedezni.

A cikkhez kapcsolódó hír, hogy a németek évente fejenként egy kilóval növelik a zöldségfogyasztásukat, itt írtunk róla.

▼Hirdetés
▼Hirdetés