Az AKI statisztikai jelentése szerint tavaly az első három negyedévben csaknem 30%-kal több agrárterméket exportáltunk, mint 2023-ban, míg az import volumene 19%-kal esett. Az agrár-külkereskedelem aktívuma 3,1 milliárd euró volt, közel 26%-kal javult az előző év azonos időszakához képest. Az év utolsó három hónapjának statisztikája – a gyenge kukoricatermés miatt – valószínűleg rontani fog az egyenlegen.
Az agrárkivitel terén legfontosabb partnereink sorrendben: Németország, Olaszország, Románia, Ausztria és Lengyelország. A behozatal terén Németország, Lengyelország, Hollandia, Szlovákia és Ausztria a sorrend. Legfontosabb export- és importcikkeinket az ábra foglalja össze:
Szeptember végéig, az új kukorica betakarításáig jól ment az üzlet. A legnagyobb bevételt hozó gabonafélék termékcsoportban végre volt elegendő eladható, ó termésű tengerink és a 2024. évi búzatermés sem volt rossz a mennyiséget tekintve. A vizsgált időszakban összesen mintegy 5,8 millió tonna gabona értékesült a külpiacokon, amiből 3 millió tonna búza, 1,8 millió tonna kukorica és 836 ezer tonna árpa volt. A kukorica exportvolumene a kétszeresére emelkedett, a búza kivitt mennyisége 50 százalékkal nőtt.
- Kukoricából Olaszországba került 1,2 millió tonna, ehhez képest a második helyezett Ausztria nem vett fel sok terményt, mindössze 321 ezer tonnát, Németország pedig 182 ezer tonnával a harmadik legnagyobb vásárlónk volt.
- Búzából szintén az olasz piac a legnagyobb felvevő, 1,3 millió tonna került ide, és Németország is jelentős mennyiséget igényelt, 764 ezer tonnát.
- Árpából is az olasz piacra került a legnagyobb mennyiség (38,6%), de Románia (17,3%) és Ausztria (14,5%) is fontos vásárlónak bizonyultak.
Az exportált gabonamennyiség összesen másfélszeresen haladta meg az előző évit, míg a behozott volumen az ötödére esett. A gabonafélék eladásból 13,3 százalékkal nőttek a bevételeink, míg az importkiadásaink a tavalyi felét sem érték el szeptember végéig. Az év utolsó három hónapjának statisztikája – a gyenge kukoricatermés miatt – valószínűleg rontani fog az egyenlegen.
Olajos magvak
- A repce exportmennyisége is nőtt 40 százalékkal. A kivitt volumen közel fele (47,5%) Németországba került (211,1 ezer tonna), míg Ausztriába 34,5 százaléka jutott (153,4 ezer tonna). Repcét vásároltunk is, főként Romániából (71,5 ezer tonna) és Németországból (19,2 ezer tonna). A beszállított volumen 23 százalékkal csökkent.
- A napraforgó exportvolumene 267,3 ezer tonna volt 2024 első három negyedévében, 85,5 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában. A legnagyobb tételek Olaszországba (56,5 ezer tonna), Ausztriába (56,1 ezer tonna) és Csehországba (46,1 ezer tonna) kerültek. Emellett érkezett is az országba napraforgómag Romániából (59 ezer tonna) és Horvátországból (16,9 ezer tonna). A napraforgóimport mennyisége 59 százalékkal esett vissza.
Állati takarmányok
Az élelmiszeripari melléktermékek, elkészített állati takarmányok árucsoport a második legnagyobb exportértéket képviseli a hazai agráriumban. Sajnos ezek külkereskedelmi aktívuma romlott a bázisidőszakhoz képest. A termékek elsődleges célpiacai: Románia (183,7 millió euró), Németország (85,8 millió euró), Lengyelország (77,1 millió euró), valamint Olaszország (70,3 millió euró). Jelentős bevételeket hoztak az EU-n kívüli országok is: az Egyesült Királyságba bő 40 millió euró értékben, Ukrajnába közel 30 millió euró értékben került állati takarmány Magyarországról.
További adatok itt. Az első félév adatait pedig itt foglaltuk össze.