Nagyjából mindenki érzi, milyen szezonális hullámzást követ a búzapiac, de mégis érdekes ezt egy grafikonon látni. Annál is inkább, mivel az utóbbi években könnyű volt elveszíteni a tájékozódó képességünket.
Az utóbbi években olyan turbulenciákat élt meg a gabonapiac, hogy nem csoda, ha elbizonytalanodtunk, mikor érdemes értékesíteni. Utánanéztünk, hogy az elmúlt években milyen havi átlagárak alakultak ki a takarmánybúzára Magyarországon. Néhány év annyira kilógott a mintázatból, hogy ki kellet zárnunk ezeket: 2021, 2022 és 2023.
2022-t nem kell magyaráznunk, a háború kitörése mindent felforgatott. Érdekes, hogy a takarmánybúza havi átlagára már 2021 decemberében átlépte a 102 ezer forintot tonnánként, és innen indult a rali. A termény ára még 2023 elején is 110 ezer forint felett járt, így ez a két, 2022-t körülölelő év is nagyon szokatlan árdinamikát mutatott.
„Normál üzletmenet” esetén nagyjából az alábbi árhullámokkal találkoznak a termelők az év során. Feltűnő, hogy a magas árfekvésű 2024-ben is van egy visszaesés a betakarítás idején, ami a többi évvel ellentétben egy nagyon rövid időszak. Az áresés jellemzően már májusban megkezdődik, amikor a gazdálkodók elkezdenek „helyet csinálni” az új termésnek. Június-július-augusztus kivételével szinte mindegyik hónap jobb piacot ígér a takarmánygabona számára.
Szokatlan a tavaly évvégi, nagyon erős áremelkedés, ami hasonlít a 2020. évihez. Ha azt reméljük, hogy idén nem lesznek piaci megrázkódtatások, és hiszünk a válságok előtti számoknak, akkor most éppen egy nagyon kedvező értékesítési időszakba lépünk be. Ami nem biztos, hogy kitart júniusig.