Nemcsak nálunk látni fejletlen búzatáblákat Európában, ez most egy eléggé jellemző állapotnak mondható, főként a kontinens keleti felében. A tél azonban továbbra sem látszik keménynek.
Európa legtöbb részén az őszi vetések jónak mondható állapotban vannak, bár a fejletlen állományok aránya a megszokottnál nagyobb Romániában, Bulgáriában, Kelet-Ukrajnában és Oroszország európai részein. Utóbbi helyzet meglehetősen aggasztja az orosz termelőket, mivel évtizedes tapasztalataik alapján ez nagyobb mértékű téli kifagyáshoz vezethet. Itt írtunk róla.
Későbbre csúszott a vetés
Az Ibériai-félszigeten egy nagyon esős szeptembert és októbert követően egy szinte csapadékmentes és meleg novemberi hónap követte, ami lehetővé tette a termelők számára, hogy kihasználják a későre tolódott vetési időablakot. Spanyolország északkeleti részén, különösen Aragóniában, a nedves talajviszonyok miatt nem sikerült befejezni a műveletet novemberben, így december-januárra tolódott ki a vetés. Marokkóban és Nyugat-Algériában pedig még mindig az esőket várják a gazdálkodók, december 7-ig nem sikerült érdemi mennyiségű kalászost elvetni.
Észak-Olaszországban és Középkelet-Európában szintén sok vetési munka maradt a csapadékban szegény novemberre. Mivel komoly hidegek azóta sem voltak, a megcsúszott vetések is megfelelő állapotban vannak. A jelentés azonban leszögezi: a télállóság még azokban az állományokban sem alakult ki, amelyek időben kerültek a földbe.
Az őszi csapadékhiány különösen hosszúra nyúlt, és nemcsak a vetést, de a növények kezdeti fejlődését is erősen visszavetette Kelet-Ukrajnában, Oroszországban, valamint Románia déli-középső részén és Bulgária északkeleti részén. Magyarországon felemás képet mutat a növények fejlettsége, de jellemzően kevésbé bokrosodott, az átlagosnál fejletlenebb állományokat látni az országban. A tél azonban idén sem ígérkezik komolynak.